Wall Street’in 2024 tahminleri: Beklentiler keskin şekilde ayrılıyor

En önemli 5 şirketin 2024 beklentileri bize ne mesaj veriyor?

2024 yılında Wall Street şirketlerinin beklentileri biribirinden bıçak gibi ayrılıyor:

  1. Güçlü ralli
  2. Sert düşüş

Bu yazıda Wall Street’in en önemli 5 şirketinin 2024 beklentilerini kısaca özetleyeceğim. Sonrasında ise 2024 yılındaki beklentilere dair bireysel yatırımcıların dikkat etmesi gereken konulara değineceğim.

1- BlackRock

Blackrock normalden yüksek enflasyon, sınırı büyüme ve yüksek volatilite rejiminin devam edeceğine inanıyor. Bu yüzden yatırımcıların portföy yönetiminde daha aktif olması gerektiğinin altını çiziyor. 2024 senesinde pasif yatırımın yanlış bir strateji olduğunu ifade ediyor.

2- Fidelity

Resesyon beklentisi ağır basıyor. 2023 senesindeki ekonomik toparlanmanın mali politikalarla ilişkilendiren Fidelity uzmanları, 2024 senesinde bu döngünün artık sonuna geleceğini ve resesyon yaşayacağımıza inanıyor.

3- Goldman Sachs

2024 senesinde resesyon beklentisi sadece %15. Bu oldukça düşük bir rakam. Hatta bu sene GDP’de artış bekleyen sanırım tek yatırım şirketi. Bunun nedeni Fed’in piyasadaki düşüşe izin vermeyeceği ve bu konuda seçim senesi olduğu için Biden hükümetinde de gerekli desteği alacağı.

4- JP Morgan

JP Morgan 2024 senesinde enflasyonun düşmeye devam edeceğini bekliyor. Bu elbette ekonomik aktivitenin düşüşü ile paralel olacak. Yani piyasalardan ciddi bir getiri beklentisi yok. Hem hisselerin zaten yüksek olması, hem de jeopolitik risklerin hala devam etmesi, riskli varlıkları bu sene daha az çekici kılıyor.

5- Vanguard

Vanguard analistleri 2024’ün ilk yarısında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yumuşak resesyonlar göreceğimize inanıyor. Bu yüzden de merkez bankaları faiz indirimine ikinci yarıda başlayacaklar.

Peki bireysel yatırımcıların buradan çıkaracağı sonuç nedir?

Hem yukarıdaki 5 şirketin beklentileri, hem de diğer tüm şirketlerin beklentileri bıçak gibi ikiye ayrılıyor. Yani ya güçlü bir yükseliş ile ralli göreceğiz, ya da resesyon ile sert düşüş. Bu iki ihtimalin de güçlü olduğu bir yıl için BlackRock’ın tavsiyesi önemli: portföyü aktif şekilde yönetmek. Yani ekonomik verileri yakından takip etmek ve orta vadede pozisyonları aktif bir şekilde yönetmek.

Geçen senenin başında olduğu gibi bankacılık ya da başka bir sektörden (mesela ticari emlak kredileri) ciddi sinyaller alırsa piyasa buna panik ile sert tepki verecektir. Düşüş riskinin bu kadar yüksek olduğu bir yılda nakit ya da nakit benzeri (kısa vadeli tahvil) yatırımları önemlidir. Özellikle kısa vadeli tahvillerin %5’e yakın getiri sağladığını düşünürsek, risk alıp S&P500’dan %6-7 getiri almak yerine (JP Morgan beklentisi gibi), risksiz varlıklardan %5 almak daha mantıklıdır.

Nitekim resesyon döneminde faizlerin düşmesi ile alınan tahvillerin de piyasa değeri artacaktır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl