Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

WallStreetBets, piyasa manipülasyonuna karşı dApp çıkaracak

wallstreetbets

Geçtiğimiz aylarda GameStop hisselerini yükseltmesiyle ve adeta geleneksel finans kuruluşlarına savaş açmasıyla adını duyuran “wallstreetbets” topluluğu, geleneksel finans sisteminde olduğunu iddia ettikleri piyasa manipülasyonunu engelleme amacıyla bir merkezsiz finans uygulaması (dApp) başlatma kararı aldı.

Topluluktan yapılan açıklamaya göre, WSB olarak da bilinen grubun önde gelen isimleri blokzincir ve fintech uzmanlarıyla bir araya gelerek, borsa yatırım portföyleri (ETP) oluşturmak için çalışmalara başladı. Burada amaç, küçük yatırımcıların, artık ‘çürümüş’ olan kurumlara bağımlılığını ortadan kaldırmak.

Portföylerin, merkeziyetsiz uygulamanın kendi token’ı olan WSB’leri ellerinde bulunduran kişilerin çeşitli konularda oy hakkına sahip olduğu bir topluluğun içinde olduğu, merkeziyetsiz ve bağımsız bir konsensüs tarafından yönetileceği belirtildi.

Açıklamaya göre; eğer WSB token sahipleri belli bir hissenin gidişatını değiştirmek isterlerse, portföyü etkilemek için token’ları kullanarak oylama döngüleri esnasında bunu yapabilecekler.

“Küçük yatırımcı daha güçlü olacak”

WallStreetBets’in kurucusu ve merkeziyetsiz uygulama projesinin stratejik ortağı olan Jaime Rogozinski de projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Finansın bir sonraki büyük ve mantıklı adımı blokzincir teknolojisinin finansal piyasalarla birleşmesi olacaktır. Tüm dünyada daha demokratik piyasaların vârolduğu ve küçük yatırımcıların, bireylerin daha güçlü olduğu bir ortam oluşacaktır. “

Bu sene özellikle GameStop hisselerinin düşüşü yönünde hamle yapan kurumsal firmaların ciddi şekilde zarar etmesine sebep olacak toplu hareketlerde bulunan WSB, adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştı. Topluluk, Reddit alt başlığında geleneksel finans konularında konuşulmasına izin veriyor ancak kripto paralarla ilgili yorum ya da tahminleri yasaklanmış durumda.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl