Warren Buffett’ın sağ kolu Munger’dan kripto para yorumu: Çin doğru yaptı

Ünlü işadamı Warren Buffett'ın sağ kolu olarak nitelendirilen ve Buffet'ın şirketi olan Berkshire Hathaway'in yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Charlie Munger, kripto paraları adeta topa tuttu. Yaz aylarında kripto paraları yasaklayan Çin'in doğru bir hamle yaptığını belirten 97 yaşındaki Munger, "Kripto paraları almayacağım. Bu balona dahil olmayacağım. Keşke hiçbir zaman icat edilmeselerdi" dedi.

Kripto paralara karşı çıkan isimlere Warren Buffett’ın yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Charlie Munger, Avustralya’da katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, kripto paralar konusunda şu anki ortamın geçmişte gördüklerinden “daha aşırı” olduğunu söyledi.

“Çin doğru, benim ülkem ise yanlış yaptı”

Kripto paralar konusuna da değinen 97 yaşındaki ABD’li işadamının, Çin’in yasaklarını savunması da dikkat çekti:

“Dot-com balonu fiyatlar açısından daha aşırı gibi gözükebilir ama bence şu an içinde bulunduğumuz dönem, dot-com balonundan da daha çılgınca… Şu anda aynı çılgınlıkta bir de kripto para balonu bulunuyor. Kripto paraları hiçbir zaman almayacağım. Keşke hiçbir zaman icat edilmeselerdi. Bence Çin çok basit ve doğru bir hareket yaptı. Sadece yasakladılar ve konuyu kapadılar. Kapitalizmin bazı aşırılıklarının önüne geçtiler. Benim ülkem, İngilizce konuşan medeniyet ise yanlış yaptı”

“Kripto paraları yaratanlar kendilerini düşünüyorlar”

Kripto paraların işe yarar gibi gözüktüğünü ancak bunun doğru olmadığını belirten Munger, bu tür çılgınlıklara dahil olamadığını belirtti:

“Bu tür çılgınca balonlara katılmaya dayanamıyorum. İşe yarar gibi gözüküyorlar ama değiller. Herkes bir yerden dahil olmak istiyor ama benim tarzım farklı. Ben insanlara faydası dokunacak şeyleri satarak para kazanmak isterim. Kripto paraları yaratanlar, çıkaranlar satın alanları değil, kendilerini düşünüyorlar, bana inanın”

Hisse senetleri konusunda uzun vadeli ve nokta atışı yatırımlarıyla bilinen Munger ve Buffett’ın Çin’de araba üreticisi BYD de dahil olmak üzere birçok yatırımları bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl