Bankacılık krizine Warren Buffett da el atıyor

ABD’de başlayan ve daha sonra Avrupa’da da görülen bankacılık krizine ünlü borsacı Warren Buffett da el atıyor. İsmini açıklamak istemeyen kaynağa göre, Berkshire Hathaway’in CEO’su, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileriyle bankacılık krizi hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ayrıntıları ise henüz bilinmiyor ancak Buffett’ın zor durumdaki bölgesel bankalara olası yatırımı hakkında olduğu iddia ediliyor.

Goldman Sachs ve Bank of America’ya yardım etmişti

Buffett, geçmişte de bankalara destekte bulunmuştu. Milyarder isim, 2008 ekonomik krizi sırasında şirketi Berkshire Hathaway aracılığıyla Goldman Sachs’a Lehman Brothers ile aynı kaderi yaşamaması için 5 milyar dolarlık bir can simidi uzatmıştı. Ayrıca, 2011 yılında hisseleri büyük düşüş yaşayan Bank of America’ya da fon sağladı.

ABD’de başlayan dalga, Avrupa’ya ulaştı

Silicon Valley Bank’ın 10 Mart’ta aniden batması, bankacılık sistemine olan güveni sarstı ve banka hisselerinde büyük düşüşlere yol açtı. ABD’de başlayan dalga, Avrupa’ya da ulaştı. İsviçre’nin en büyük bankalarından Credit Suisse hisseleri de cuma günkü kapanışta tarihin en büyük düşüşünü yaşadı. Durum, İsviçreli yetkilileri alarma geçirdi ve hafta sonu boyunca devam eden görüşmelerde, UBS’in Credit Suisse’i satın alması sonucuna varıldı. Son gelen haberler, UBS’in bankayı 2 milyar doların üzerinde bir bedelle satın almayı kabul ettiği yönünde.

Tüm dikkatler önümüzdeki hafta olacaklarda

Bankacılık krizinin Fed’in faiz kararını açıklayacağı önümüzdeki hafta nasıl seyredeceği merakla bekleniyor. Amerikan merkez bankası, iki gün sürecek toplantıların ardından çarşamba günü faiz kararını bildirecek. Piyasaların beklentisi, faizin 25 baz puan artacağı doğrultusunda fakat ortaya çıkabilecek yeni gelişmelerin bu beklentiyi değiştirebileceği kaydediliyor.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın bu ayki çöküşü, bankacılık sistemine olan güveni sarstı ve bankacılık hisselerinde satışlara yol açtı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl