Warren Buffett’ın sağ kolu Munger, kripto paraları yerden yere vurdu

Bitcoin hakkındaki duygularını paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyen ünlü milyarder Warren Buffet'ın sağ kolu Charlie Munger, FTX'in çöküşünün ardından eleştirilerinin dozunu artırdı.

CNBC’ye konuşan ünlü milyarder Charlie Munger, kripto paraları “kısmen dolandırıcılık ve kısmen de yanılsama” olarak nitelendirerek yerden yere vurdu.

FTX’in çöküşüyle ilgili açıklamalarda bulunan Munger, “Bu çok ama çok kötü bir şey” diyerek ‘fidyeci’ olarak nitelendirdiği kripto oyuncuları için “Onlara iyi oldu” yorumunu yaptı.

Dünyanın en büyük ikinci holding şirketi Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı, sözlerinin devamında, “Sıcak olan her anlaşmada yer almaları gerektiğini düşünen insanlar var. Bence bu tamamen çılgınlık. Bunun çocuk ticareti mi yoksa Bitcoin mi olduğu umurlarında değil.” ifadelerini kullandı.

FTX, güncellenmiş iflas başvurusunda 1 milyondan fazla alacaklısının olabileceğini bildirdi. Bu, şirketin ilk tahmini olan 100 binin çok üzerinde bir rakam.

Munger, bunun suçlusunun dolandırıcılık ve yanılsama olduğunu söyledi. “İyi fikirler abartıldıklarında kötü fikirlere dönüşürler” diyen milyarder isim, “Kimse ‘Size bir b*k satmak istiyorum’ demeyecek. Blok zinciri diyecekler.” şeklinde konuştu.

Eleştiriler sert olsa da Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı, dijital para birimlerine her zaman şüpheyle yaklaşmış ve bunlarda herhangi bir değer ya da potansiyel görmediğini her zaman söylemişti.

“Bitcoin aptalca, sıfıra gidebilir”

Warren Buffet’in en yakınındaki isim, geçtiğimiz nisan ayında Bitcoin hakkında yaptığı açıklamalarda, “Hayatımda aptalca, kötü olan ve beni kötü gösteren şeylerden kaçınmaya çalışıyorum… ve Bitcoin bu üçünü de yapıyor” diyerek gerekçelerini maddeler halinde sıralamıştı.

Munger sıralamasını şu şekilde açıklamıştı; “İlk olarak, aptalca çünkü hala sıfırlanma olasılığı var. İkincisi kötü çünkü federal rezerv sisteminin altını oyuyor… Üçüncüsü ise Çin’deki komünist liderle kıyaslandığında bizi aptal gösteriyor. Çin, Bitcoin’i yasaklayacak kadar akıllıydı.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl