Kripto karşıtı senatör Warren’dan cüzdanlara KYC talep eden yeni kanun teklifi

Kripto paralara karşı olan duruşuyla bilinen ABD'li senatör Elizabeth Warren Kongre'ye yeni bir kanun teklifi sundu. Kanun, kripto cüzdanlarına KYC uygulaması getirilmesini ve şirketlerin de kripto para mikserleriyle herhangi bir etkileşim ya da işleme girmesinin yasaklanmasını öneriyor.

warren

ABD’nin kripto para karşıtlığıyla bilinen senatörü Elizabeth Warren ile bir başka senatör Roger Marshall, Kongre’ye kripto paralarla ilgili yeni bir kanun teklifi sundular. Teklife göre; tüm cüzdan hizmet sağlayıcıları, madenciler, doğrulayıcılar ve merkeziyetsiz finans uygulamaları KYC uygulamasını getirmek zorunda kalacak. Ayrıca firmaların Tornado Cash tarzı kripto para mikserleri kullanmaları da tamamen yasaklanacak ve KYC sayesinde de işlemler takip edilecek.

Sunduğu kanun teklifiyle ilgili konuşan Warren, “Kripto endüstrisi de artık bankalar, broker’lar ve diğer geleneksel finans şirketleri gibi herkesin kabul ettiği kurallarla çalışmalı ve aynı standartları sunmalıdır” dedi.

Çift partili olan bu yasa teklifinin ise Ocak ayında süresi dolacak olan bu Kongre’den geçmesinin uzak bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Ancak iki senatör, yeni Kongre’ye de aynı kanun teklifini sunabilecekler.

11 Eylül’ü örnek gösterdi

Kanun teklifinde imzası olan diğer senatör, Cumhuriyetçi Marshall ise ilginç bir benzetme yaparak yine terör vurgusunda bulundu:

“11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından devletimiz anlamlı reformlar yaparak kötü aktörleri finans sisteminin dışına atmıştır. Şimdi de, benzer uygulamaların kripto para şirketlerine yönelik yapılması gerekiyor. Böylece dijital varlıkların yasa dışı aktivitelerde kullanılmasının önüne geçilecektir”

“ABD dışındaki şirket ve cüzdan kayıtları da tutulsun”

Kanun teklifinin içinde ayrıca ABD dışında olan ve Kuzey Amerika yargı bölgesi regülasyonlarının dışında kalan ülke ve bölgelerde yer alan şirketlerin de banka ve finans firmalarındaki işlemlerinin FinCEN tarafından kayıt altına alınmasının zorunlu olması gerektiği yazıldı.

Deniz aşırı işlemlerde de 10 bin doların üzerinde tutar ile işlem yapan kişilerin bilgileri de yine bu kanun kabul edilirse alınmak zorunda kalacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl