“Warren’ın baskısı, Bitcoin ETF onayını hızlandırabilir” iddiası

Bloomberg analistlerine göre Senatör Elizabeth Warren’ın SEC Başkanı Gary Gensler’dan kripto para borsaları için düzenleyici bir çerçeve oluşturulması talebi, bir Bitcoin ETF’inin ABD pazarına daha erken girmesini sağlayabilir.

Bu hafta yayımlanan araştırma notunda analistler Eric Balchunas ve James Seyffart, “SEC, ABD hükümeti yetkilileri kripto para düzenlemesinden hoşnut olana kadar bir Bitcoin ETF’ini onaylayamaz ve Warren’ın baskısı süreci hızlandırabilir.” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre, SEC’nin bir Bitcoin ETF’i onayını sürekli olarak geciktirmesi, bireysel yatırımcıları korumaktan daha çok bazı yetkililerin kripto paraları yatırımcılara, çevreye, dolara ve ulusal güvenliğe zarar verebilecek varlıklar olarak görmeleri ışığında daha büyük bir düzenleyici çerçeve veya sıkı önlemlerle ilgili olabilir. Balchunas ve Seyffart, ayrıca ETF’lerin yatırımcılar açısından alternatiflerinden daha iyi olabileceğini savundu.

Warren ne istedi?

ABD’li senatör Elizabeth Warren, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’e, kurumun kripto para regülasyonları konusundaki otoritesini ve ileriki dönemde Kongre’nin bu konuda ne gibi hamlelerde bulunması gerektiği yönünde sorular sorduğu bir mektup yazdı.

Senato’nun Bankacılık Komitesi’nin bir alt komisyonu olan Ekonomi Politikası başkanı olan Warren, mektubuna 28 Temmuz’a kadar cevap talep ediyor.

Warren mektubunda, kripto paraların tüketicilere ve piyasalara verdiği zararlardan bahsederken, aynı zamanda kripto para piyasalarının da aşırı volatil ve karanlık olduğunu söyledi.

Senatör, “Kripto paralarına olan taleple birlikte, kripto para borsalarının da sayısı gittikçe artıyor. Mantıklı regülasyon kurallarının eksikliği, sıradan yatırımcıları dolandırıcıların ve manipülatörlerin merhametine teslim ediyor. Regülasyonlardaki boşluklar finansal piyasalarımızın güvenliğini, tüketicileri ve yatırımcıları tehlikeye atmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için SEC tüm otoritesini kullanmalıdır ve tabii ki Kongre de devreye girmelidir” diyor.

Onay bekleyen ETF başvurularının sayısı artıyor

SEC’nin önünde onaylanmayı veya reddedilmeyi bekleyen on civarında Bitcoin ETF başvurusu var. Diğer yandan Grayscale de bugün 500 binden fazla BTC bulunan fonunu, bir ETF’e dönüştürmek için sıkı çalışıyor. Şirket, bu konuda son olarak bankacılık devi BNY Mellon ile anlaştı ve Bitcoin fonunun muhasebesi, yönetimi gibi süreçleri bu bankaya devretti.

Fotoğraf: Flickr/Gage Skidmore

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl