Web3 futbol startup’ına Lionel Messi de yatırım yaptı

Futbol odaklı bir Web3 oyun şirketi olan Matchday, tohum yatırım turunda 21 milyon dolar topladı. Firma, Lionel Messi'nin VC şirketi Play Time'ın desteğiyle birlikte hem FIFA hem de dünya yıldızlarıyla birlikte çalışacak.

Matchday şirketi yaptığı açıklamayla 21 milyon dolarlık tohum yatırımı aldığını duyurdu. Futbol odaklı Web3 oyunları geliştirmek amacıyla kurulan startup, Lionel Messi’nin sahibi olduğu risk sermayesi şirketiyle de birlikte çalışacak.

Tohum yatırım turuna katılan şirketler arasında Messi’nin sahibi olduğu Play Time dışında Courtside Ventures, Greylock, HackVC, Capricorn Investment Group ve Horizons Ventures da vardı. Matchday’in küresel elçisi olarak da, İspanya Kadın Milli Takımı oyuncularından Alexia Putellas seçildi.

Matchday şirketinin CEO’su olan Derrick Ko, FIFA’dan resmi lisans aldıklarını ayrıca futbolcular birliği FIFPRO ile de yine lisans konusunda anlaşma sağladıklarını söyledi.

Matchday şirketinin oyunlardan sorumlu yöneticisi olan Sebastien de Halleux de tecrübesiyle ön plâna çıkıyor. Halleux, ünlü oyun geliştiricisi şirket EA Sports’un FIFA serisinde uzun yıllar çalışmıştı.

Bilindiği üzere Messi, Web3 dışında NFT projelerinde de aktif rol alıyor. NFT’lerle oynanan futbol fantezi oyunu Sorare’nin marka elçisi olan, aynı zamanda şirkete yatırımı da olan Messi, fan token platformu Socios’la da geçen sene 20 milyon dolar karşılığında anlaşma sağlamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl