Web3 oyun ve metaverse projelerine 1.3 milyar $ yatırım

Kripto para piyasalarının dibi görüp görmediği tartışılırken, Web3 oyun ve metaverse projeleri ise yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar almaya devam ediyor. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde sadece bu iki alana yapılan aytırımların toplamı 1.3 milyar dolar oldu.

Kripto para piyasaları zor dönemlerden geçse de, sektöre olan yatırımlar gelecekteki büyük getiriler düşünülerek azımsanmayacak seviyede artıyor. Blok zinciri analitik firması DappRadar’ın elde ettiği verilere göre Web3 oyun ve metaverse projelerinin sadece 3. çeyrekte aldıkları yatırım 1.3 milyar doları buldu.

İkinci çeyreğin altında…

Bu büyük rakam ise ikinci çeyrekte yapılan yatırımın yarısından az… İkinci çeyrekte aynı sektörlere yapılan yatırımlar 3.1 milyar dolardı. DappRadar’ın 50 ağda incelediği blok zinciri verilerinden ulaşarak elde ettiği rakamlar bir başka önemli detayı daha gözler önüne serdi. Rakamlara göre yapılan yatırımlar bir önceki çeyreğin yarısına inmiş olsa da, 2022’nin üç çeyreğinin toplamı, 2021’in tüm çeyreklerinin toplamının neredeyse iki katına ulaştı.

2021’de bu sektörlere toplamda 4 milyar dolar yatırım yapılırken, 2022’nin ilk 3 çeyreğinde bu rakam 7 milyar dolar…

Oyun projelerine 1 ayda 156 milyon dolar

Öte yandan 2021’den bu yana önplâna çıkan ve yüz milyonlarca insanın ilgi duyduğu Web3 oyun projelerine olan ilgi de tüm hızıyla sürüyor. Rakamlar, sadece Eylül ayında blok zinciri oyun şirketlerine yatırımlar ve ortaklıklar ile toplamda 156 milyon dolar para girdiğini gösteriyor.

2022’nin sonunda iki sektöre yapılan yatırımın toplamda 9 milyar doları aşması bekleniyor.

Tüm sorunlara rağmen Solana kullanımı artıyor

DappRadar’ın elde ettiği verilerde önemli olan bir başka nokta ise Solana dışında tüm blok zincirlerindeki aktif cüzdan sayısının azalması oldu.Tekil aktif cüzdan sayısı Solana’da %269 oranında artış gösterdi. (İkinci çeyrek ile üçüncü çeyrek farkı)

Solana blok zincirindeki aktif cüzdanların %4.82’lik kısmının oyun projelerinde kullanıldığı belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl