Web3 ve metaverse projelerine Ağustos’ta para yağdı: 750 milyon dolar

Kripto paraların tarihi düşüş dönemlerinden geçtiği bu zamanda ileriye dönük yatırımlardaki artış dikkat çekiyor. Sadece Ağustos ayında blok zinciri tabanlı oyunlar ile metaverse projelerine 750 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Özellikle Facebook’un çatı şirketinin adını Meta olarak değiştirdiği 2021 yılının Ekim ayından bu yana metaverse ve Web3 terimleri hayatımıza daha çok girerken, bu alana olan ilginin de her geçen gün büyüdüğü görülüyor.

Son 1 yılda artan yatırımların yanı sıra, çok ciddi düşüşlerin yaşandığı ve kripto para endüstrisi piyasa değerinin de 1 trilyon doların altına düştüğü bu dönemde de yatırımalrın sürmesi dikkat çekiyor. Analiz şirketi Dapp Radar2dan alınan bilgilere göre; 1 Ağustos 2022’den başlayarak Eylül ayı başına kadar Web3 oyunları ve metaverse projelerine 748 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Bu rakam Temmuz ayından %135 daha fazla ancak Haziran ayından ise %16 daha düşük.

Axie Infinity’ye günde 36 bin kişi daha katıldı!

Aynı şirketten alınan verilere göre yine Ağustos ayında günlük 847 bin tekil aktif cüzdan blok zinciri oyunlarıyla etkileşime girdi. Ancak bu rakam Temmuz ayına göre %11 oranda daha düşüktü. En çok bilinen play-to-earn oyunu Axie Infinity ise Mart ayında yaşadığı hack olayına rğamen büyümeye devam ediyor. Oyuna son 3 ayda günlğk bazda 36 bin yeni kullanıcının geldiği görülüyor. Axie Infinity’deki NFT satışları da toplamda bugüne kadar 4 milyar doları aştı.

Temasek ve Mobile Strike damga vurdu

Yapılan yatırımların en büyükleri ise Singapur devlet şirketi olan Temasek ile Game of War ve Mobile Strike oyunlarının arkasındaki şirket olan Machine Zone’dan geldi. Machine Zone 200 milyon dolarlık yatırım açıklarken, Temasek de Sandbox’ın arkasındaki şirket olan Animoca Brands’e 100 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

2022, 2021’in toplamını şimdiden geçti

2021 yılında blok zinciri oyun şirketlerine yapılan toplam yatırımlar da 4 milyar doları aşmıştı. 2022 yılının son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde ise rakam şimdiden 7 milyar dolar oldu bile… Beklentiler ise rakamın yıl sonu 10.2 milyar dolar olması yönünde…

Dappradar konuyla ilgili değerlendirmesinde “Sektördeki belirsiz ve zorlu şartlara rağmen büyük yatırım şirketleri GameFi endüstrisi konusunda ‘bullish’ bir duruş sergiliyor” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl