WhatsApp, kripto parayla ödeme pilot programını başlattı

Milyarlarca insanın kullandığı popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 'chat' ekranı üzerinden kripto para gönderme ve alma test programını başlattı. Pilot programın, adını Meta olarak değiştiren Facebook'un dijital cüzdanı Novi tarafından desteklenmesi de dikkat çekiyor.

WhatsApp uygulaması şu anda sadece ABD ile sınırlı olan kripto para gönderme ve alma pilot programı başlattı. Testler, Meta’nın dijital cüzdan uygulaması Novi ile destekleniyor ve kripto para olarak da Paxos tarafından çıkarılan Pax Dollars (USDP) sabit coin’i kullanılıyor.

Novi’nin web sitesinden yapılan açıklamada, WhatsApp’te kripto para göndermenin, diğer işlemler gibi basit olacağı aktarıldı. Gönderme bölümündeki ataç simgesinden “Ödeme” kısmını seçen kullanıcılar IOS ve Android’de bu işlemi gerçekleştirebilecekler.

İşlem ücreti yok

Yapılan açıklamada ödemelerin anında gönderildiği, gönderim veya alım için herhangi bir işlem ücreti olmadığı, ne kadar sıklıkta para gönderilebileceği konusunda bir sınır bulunmadığı ve Novi hesabında para tutmak ya da banka hesabına çekim yapmak için de herhangi bir ücret olmayacağı belirtildi. Ödemelerin WhatsApp’in kullanıcıdan kullanıcıya olan şifre mekanizmasını da etkilemediğinin bilgisi verildi.

İngilizce ve İspanyolca olmak üzere iki dil seçeneğinin olduğu Novi’nin bu pilot programının şu an için sadece ABD ve Guatemala ile sınırlı olduğu belirtildi ancak Guatemala’daki kullanıcıların da sadece Novi’nin standart uygulamasını kullanabildikleri bildirildi. Yani bu kullanıcılar şu an test aşamasındaki standart Novi cüzdanını kullanabiliyor ancak ödeme uygulamasına giremiyor.

Diem’in başlatılamadığı bir dönem…

Adını Meta olarak değiştiren Facebook’un, 2019’dan bu yana bir kripto para çalışması olduğu biliniyor. İlk dönemlerinde adı Libra olan ve Visa’dan Mastercard’a kadar birçok ödeme firmasının destek verdiği Libra, Avrupalı ve ABD’li regülasyon kurumlarının büyük engelleriyle karşı karşıya kalmış ve kısa süre içinde projeye son verilmişti. Libra daha sonra yeni bir yapılandırmayla adını Diem olarak değiştirmiş ve yeni bir organizasyon kurmuştu.

Diem de Libra gibi hala çeşitli zorluklarla karşı karşıya ve hala hazır değil. Hatta projeden sorumlu olan David Marcus da, yılsonu itibariyle görevini bırakacağını açıklamıştı.

Meta’nın WhatsApp ile olan bu denemesinin, tüm bu zorluklar arasında gelmesi ve açıklanması da dikkat çekiyor.

Meta şu anki Novi cüzdan testlerini Paxos şirketinin ihraç ettiği USDP sabit coin’iyle devam ettiriyor ve Diem’i kullanmıyor. Kripto para saklama hizmetleri de Coinbase borsası aracılığıyla yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl