wld coin nedir

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası, yakın zamanda bir kripto para birimi olan Worldcoin’i (WLD) listesine ekledi. Diğer yandan WLD Coin de son günlerde ciddi bir yükseliş gösterdi ve yaklaşık 2 haftada %249 oranında yükseldi. Daha önce Worldcoin hakkında hiçbir şey duymamış olabilirsiniz ve bu yüzden bu blog yazısında WLD Coin nedir sorusuna cevap verirken, WLD’nin projesine ve kurucularına değineceğiz!

Worldcoin nedir?

Worldcoin, dünyanın en büyük kimlik ve finansal ağını oluşturmayı hedefleyen bir proje olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda bir kamu hizmeti olarak düşünülebilir çünkü projenin amacı, kimlik ve mülkiyet hakkını herkese açık hale getirmektir.

Bu sistem, World ID adlı bir küresel kimlik ağı etrafında döner. World ID, kullanıcıların çevrimiçi olarak insan olduklarını doğrulamalarına ve bu süreçte gizliliklerini korumalarına olanak tanır.

İnsanların Worldcoin sistemiyle etkileşime girmesi için öncelikle World ID oluşturulmasını gerektirir. Bunu sağlamak için, kullanıcıların World App adlı bir uygulamayı indirmeleri ve Orb adlı bir cihazı kullanarak kimlik doğrulamasını yapmaları gerekmektedir. Orb, kullanıcının insan olup olmadığını ve benzersiz olduğunu doğrulamak için çoklu spektral sensörler kullanır.

Her kimlik doğrulanmış World ID sahibi, ücretsiz WLD token’larını talep etme hakkına sahiptir. Bu, Worldcoin’i en yaygın şekilde dağıtılan dijital para birimlerinden biri yapma potansiyeline sahiptir.

Evet Wordlcoin’in ne olduğunu ve vizyonunu size açıklamaya çalıştık. Peki WLD Coin nedir?

WLD Coin nedir?

WLD Coin, dünyayı daha adil ve kapsayıcı bir yer haline getirme vizyonu ile yola çıkan yenilikçi bir dijital para birimidir. Projenin sahip olduğu bu vizyon, her bireyin benzersiz kimliğini ve insanlığını (proof of personhood) onaylayarak, herkese eşit ekonomik fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır.

WLD Coin’in temelinde, insanları yapay zekadan ayırt edebilen ve gizliliği ön planda tutan bir “insanlığın kanıtı” (proof of personhood) sistemi yatar. Bu sistem, gerçek dünya kimliğini açığa çıkarmadan bireylerin kendilerini gerçek birer insan olarak doğrulamalarına olanak tanır.

WLD Coin, sadece bir kripto para birimi olmanın ötesinde, bireylerin dijital dünyada kendilerini güvenli ve özel bir şekilde doğrulamalarını sağlayan bir kimlik doğrulama ağı olan World ID ile entegre çalışır. World ID, kullanıcıların çevrimiçi ortamda insan olduklarını ve benzersiz olduklarını, sıfır bilgi kanıtı aracılığıyla, özel bir biyometrik cihaz olan Orb kullanarak doğrulamalarına imkan tanır.

World App, kullanıcıları Orb ile doğrulama sürecinden geçirir. Diğer yandan bireylerin World ID kimlik bilgilerini korur ve bu kimlik bilgilerini üçüncü taraflarla gizlilik koruyucu bir şekilde paylaşacak kriptografik protokolleri uygular. Bu uygulama, küresel merkezi olmayan finans altyapısına sorunsuz erişim sağlamak için tasarlanmıştır.

Worldcoin’in kurucuları

Worldcoin, Sam Altman, Alex Blania ve Max Novendstern tarafından kurulmuştur. Sam Altman, aynı zamanda OpenAI’nin kurucu ortağı ve CEO’su ve bir girişim kuluçka merkezi olan Y Combinator’ın eski başkanıdır. Worldcoin projesi için ilk araştırma ve geliştirme, Tools for Humanity (TFH) ve diğer ortaklar tarafından gerçekleştirildi.

Worldcoin projesi

Worldcoin, gerçek anlamda küresel bir benimseme sağlamayı hedefliyor ve bu yüzden diğer birçok kripto projesinden farklıdır. Worldcoin’in en önemli özelliği, token’ların çoğunun, sadece insan oldukları için bireylere verilmesidir.

World ID sayesinde bireyler, gerçek, benzersiz bir insan olduklarını kanıtlayabilirler. Worldcoin protokolü ile entegre olan herhangi bir platformda, (web3 sistemleri, sosyal ağ siteleri veya hükümet programları) bu özelliği kullanabilirler. Ayrıca projenin sahip olduğu özellikler de, sosyal medyadaki sahte hesaplara karşı korumayı ve devlet kaynaklarının adil bir şekilde dağıtılmasını sağlar.

Worldcoin’in dolaşımdaki miktarı

Worldcoin’in toplam arzı 10 milyar WLD’dir. Bu miktarın %75’i Worldcoin topluluğuna, %9.8’i İlk Geliştirme Ekibine, %13.5’i TFH Yatırımcılarına ve %1.7’si TFH Rezervine tahsis edilmiştir.

Sonuç olarak, Worldcoin, herkese açık bir kimlik ve finansal ağ kurmayı hedefleyen benzersiz bir kripto para projesidir. Binance gibi önemli borsalar tarafından kabul görmesi, projenin geleceği hakkında olumlu işaretler veriyor. Ancak, kripto para birimleri hakkında her zaman olduğu gibi, bir yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız ve gerekirse bir finansal danışmana başvurmanız önemlidir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl