Fransız regülatörden Worldcoin açıklaması: Yasallığını sorgularız

Fransa'nın veri gizliliği ve mahremiyetten sorumlu regülatör kurumu CNIL, OpenAI kurucusu Sam Altman'ın Worldcoin projesi için yapılan tartışmaları takip ettiklerini ve projeyi yakından izlediklerini duyurdu.

Son yıllarda tartışılmaya başlanan ancak pazartesi günü proje token’ı olan WLD’nin resmen çıkarılmasıyla büyük ses getiren Worldcoin konusunda radarlarını açan kurumlara Fransız CNIL de eklendi. Fransız Veri Koruma Otoritesi yaptığı açıklamayla Worldcoin projesini yakından takip ettiğini duyurdu.

“Yasallığı sorgulanır”

Haber ajansı Reuters’a konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir kurum sözcüsü, “Nasıl biyometrik verilerin saklanma koşulları sorgulanıyorsa, bu sistem de her şekilde sorgulanacaktır. Yaptığımız araştırma sonucunda bu konuyla ilgilenmesi gereken bölgenin Bavyera (Almanya) olduğunu gördük” dedi.

Hatırlanacağı üzere Worldcoin hakkında bu hafta İngiltere regülatörü de “belli araştırmalar” yapacaklarını açıklamıştı.

10 milyar token arzı olan WLD token’ın sadece 100 milyonluk bölümü dolaşımda bulunuyor.

ChatGPT konusunda eleştiriler alan Sam Altman, Worldcoin için de çok ciddi tepkiler görmüştü. Buna rağmen geçtiğimiz gün Tokyo’da düzenlenen bir etkinlikte göz taraması yaptırmak için yüzlerce kişinin sıraya girdiği ve ücretsiz WLD token almak istediği görülmüştü.

Worldcoin projesi ABD’de regülatör izni çıkmadığı için tarama yapamıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl