Worldcoin’e 100 milyon dolar yatırım: 3 milyar dolar değere ulaştı

Göz taraması yaparak kripto para dağıtan bir proje olan Worldcoin'e 100 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıldı. Bu yatırımın ardından girişim 3 milyar dolar değerlemeye ulaşırken, fon sağlayıcı şirketler arasında Web3 ve metaverse'ün en büyük yatırımcılarından Andreessen Horowitz (a16z), sağlık ve temiz teknoloji sektöründen Khosla Ventures ile FTX kurucusu Sam Bankman-Fried da bulunuyor.

İnsanların gözbebeklerini fotoğraflayıp onlara kripto para dağıtan bir proje olan ve Alex Blania ile Sam Altman tarafından kurularak, Ekim ayında tüm dünyaya duyurulan Worldcoin projesi, aldığı dev yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Daha önce Coinbase’in yatırım kolu olan Coinbase Ventures ve a16z gibi şirketlerden yatırım alan proje, 100 milyon dolarlık fon topladı ve 3 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Bankman-Fried, Hoffman, a16z…

Almanya merkezli projeye Andreessen Horowitz (a16z) bir yatırım daha yaparken diğer yatırımcılar arasında da internet, bilgisayar, sağlık ve temiz teknoloji sektörlerindeki startup’lara yatırım yapan bir Amerikan risk sermayesi şirketi olan Khosla Ventures, FTX borsası kurucusu Sam Bankman-Fried ve LinkedIn kurucu orağı Reid Hoffman da yer aldı.

Yatırımlar token satışıyla gelecek

The Information’ın ismini vermediği iki kaynağına dayandırdığı haberine göre, yatırımlar Worldcoin token satışı vasıtasıyla yapılacak. Proje, bu yatırımla 6 aylık bir süre içinde ikinci büyük fonunu elde etmiş oldu. a16z, Coinbase Ventures ve Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group, Ekim ayında da 25 milyon dolarlık yatırım yapmışlardı.

Retina taraması yaparak token dağıtan projede, bireylerin aldıkları kripto para oranı, projeye ne kadar erken dahil olduklarına göre belirleniyor. Daha çok insanın projeye katılması dağıtılan token oranını da düşürüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl