Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

“www” kaynak kodu NFT olarak satışa çıkıyor

İnternetin yaratıcısı olarak da bilinen "Sir" unvanlı Tim Berners-Lee'nin yaklaşık 30 yıl önce yazdığı "www" kaynak kodu, NFT olarak açık artırmada satışa çıkarılacak. Satış, son dönemin önplândaki dünyaca ünlü müzayede evi Sotheby's'de yapılacak.

internet-sitesi

‘www’ yani ‘World wide web’, Türkçesiyle ise ‘dünya çapında ağ’ın yaratıcısı Tim Berners-Lee’nin, dijital olarak imzaladığı kaynak kodu, Ethereum blokzincirinde NFT’ye dönüştürüldü ve Sotheby’s’de satışa çıkacak.

Sotheby’s’den yapılan açıklamada, açık artırmanın 23 Haziran’da bir haftalığına başlayacağı ve ilk fiyatın da 1000 dolar olacağı belirtildi. Satıştan elde edilen gelirin, Berners-Lee ve eşi Rosemary Leith tarafından kurulan “World Wide Web Vakfı”na ve vakfın desteklediği diğer kurumlara bağışlanacağı belirtildi.

Dijital poster, bir mektup, orijinal kaynak kodu ve animasyon görseli olacak

Sotheby’s’den dün konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“1989 yılında İngiliz bilgisayar mühendisi Tim Berners-Lee, dünyayı sonsuza dek değiştirecek olan ‘World Wide Web’i icat etti. Sir Tim, şimdi de bu kaynak kodunu NFT olarak bir kereliğine satışta sunacak. Benzeri bulunmayan bu NFT, 4 elementten oluşuyor. Sir Tim tarafından yazılmış orijinal ve zaman damgalı kod dosyaları, kodun animasyonlu bir görseli, Sir Tim tarafından oluşturulan tam kodun dijital bir posteri ve yine Sir Tim tarafından bugünkü kodu anlatan bir mektup… ”

“Sahiplik konusunu en iyi yansıtan şu anda NFT’ler…”

NFT’lerin şu anda, sahiplik konusunu en iyi temsil eden varlıklar olduğunu belirten Berners-Lee de şunları söyledi:

“30 yıl önce, çok büyük sayıda alt kademe yardımcının ve tüm dünyadan katılımcıların verdiği destekle bugün insanlık için büyük bir araç olan bir şey yarattım. Bana göre NFT’ler ise şu anda, sahiplik konusunu en iyi yansıtan eğlenceli kreasyonlar…”

Yapılacak olan müzayedenin ismi ise “Bu her şeyi değiştirir” olacak. NFT’nin içinde Ekim 1990 ile Ağustos 1991 aralığında Berners-Lee’nin yazmış olduğu 9555 kaynak kodu satırı ile protokoller (HTML, HTTP, URI’ler) bulunacak.

Sotheby’s, NFT piyasasına ilk kez bu yıl Mart ayında Winklevoss kardeşlere ait kripto sanat piyasası Nifty Gateway ile bir ortaklık açıklayarak girmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl