XRP yeniden 50 senti geçti, yükselişin arkasında ne var?

XRP ağındaki aktivite son 2 günde, tarihinin en büyük seviyelerine gelirken fiyat da 50 sentin üzerine çıkmayı başardı. 27 Mayıs günü 490 bin adres ağda işlem yaparken, yükselişlerin arkasında Ripple-SEC davasının merakla beklenen "Hinman belgeleri" olabilir.

ABD’deki borç tavanı pazarlıklarında sona gelinmesi kripto paralar ve hisse senetlerindeki hareketlenmeyi artırırken, en büyük kripto paralardan biri olan XRP’de de önemli bir yükseliş yaşandı.

2 günde tarihinin en büyük 2. ve 3. adres hareketliliği…

Piyasanın 6. en büyük kripto parası konumundaki XRP, 0.50 dolar seviyesini yukarı yönlü kırmayı başardı. Ancak fiyattan bağımsız olarak XRP zincirindeki ağ hareketlerinin de rekorlar kırması dikkat çekiyor.

XRP ağı, son birkaç günde tarihinin en büyük adres hareketliliklerini yaşadı. Blok zinciri analiz firması Santiment’in verdiği bilgiye göre; 27 Mayıs günü 490 bin adres ağ üzerinde işlem yaparken, 28 Mayıs’ta da, bu rakamın altında kalan yüksek bir seviye görüldü. Bu iki seviye, 2,5 ay önceki tarihi rekordan sonra gelen 2. ve 3. en yüksek rakamları işaret ediyordu. Rekor kırılan gün ise, XRP ağının en yüksek aktivitesinin yaşandığı ve sonrasındaki 10 günde %45’lik fiyat yükselişi getiren 18 Mart’tı.

Dolayısıyla ağ hareketliliğinin arkasından da önemli bir yükseliş gelme olasılığı bulunuyor. XRP, son 24 saatte yüzde 5’ten fazla artarken 0.50 doların da üzerine çıkmayı başardı.

Ünlü “Hinman belgeleri” geliyor

Öte yandan yükselişin arkasında Ripple-SEC davasıyla ilgili yaşanacak sıcak bir gelişmenin öncü dalgaları da olabilir. Bilindiği üzere 2020’nin aralık ayından bu yana devam eden davada, SEC’nin eski yöneticisi olan William Hinman’ın, Ethereum’un bir yatırım sözleşmesi olmadığı yönündeki konuşmasının SEC içindeki belgeleri de açığa çıkarılmıştı.

Ekim ayındaki belgeler sadece dava taraflarına açılmıştı ancak 13 Haziran günü itibarıyla kamuoyuna da açıklanmış olacak. SEC, bu süreci engellemek adına birçok adım atmış olsa da, mahkeme heyeti son olarak Ripple şirketinin talebini kabul etmişti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da, SEC’nin bu konudaki konuşma ve iletişimlerinin utanç verici olduğunu ve kamuoyunun şoke olacağını iddia etmişti.

Belgelerden çıkacak olan detaylar da XRP fiyatının kaderini belirleyebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl