XRP fiyatı, davadan gelen haberlerle hareketlendi

xrp (4)

XRP, son günlerde SEC ile devam eden dava sürecinden gelen olumlu haberlerden sonra hareket kazandı.

Ripple, SEC ile bir üçüncü taraf arasında, SEC’nin eski direktörü William Hinman’ın 2018’deki ünlü konuşmasının yalnızca kişisel bir görüş olmadığını, SEC’nin politikası olduğunu kanıtlayabilecek yazışmalar olduğunu belirlemişti. Şirket, bu yazışmaların yer aldığı belgelerin SEC tarafından mahkemeye sunulmasını talep etmişti. Talep, Yargıç Sarah Netburn tarafından kabul gördü ve ilgili belgeler, mahkeme tarafından kamera önünde yapılacak incelemeye dahil edilecek. Bu, Ripple için dava sürecindeki en önemli kazanımlardan biri. Belgeler, Hinman’ın konuşmasının sadece kişisel bir görüş olmadığını, SEC’nin resmi politikası olduğunu açık bir şekilde kanıtlayabilir.

Hinman, 2018 yılının Haziran ayında Ethereum‘un bir menkul kıymet olmadığına dair açıklamalar yapmıştı. Hatta bu açıklamalar, ETH’de bir fiyat artışına bile neden oldu. Hinman o sırada “Ether’in mevcut durumu, Ethereum ağı ve merkezsiz yapısı hakkındaki bilgilerimi temel alarak Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söyleyebilirim.” ifadelerini kullanmıştı. Açıklamaları takiben 460 dolar olan ETH, kısa sürede 520 dolara çıkmıştı.

XRP yatırımcılarının davaya katılmalarına da onay verilmişti

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Ripple için bir başka önemli kazanım olarak gösterilebilecek bir gelişme daha yaşandı. Mahkeme, XRP yatırımcılarının davaya ‘amici curiae’ statüsünde katılmalarını kabul etti. Latincede ‘mahkemenin dostu’ anlamına gelen bu statü, davanın tarafı olmadan mahkemeye karara dayanak teşkil edecek bilgiler sunan kişi veya kuruluşları ifade ediyor. Böylece XRP yatırımcıları karardan etkilenebilecek olan kişilerin sesini duyurabilecek. Ayrıca verilecek kararın olası etkilerini mahkemeye ileterek endişeleri dile getirebilecekler.

XRP fiyatında yüzde 20’ye yakın artış

Dava sürecinde Ripple lehine olan haberler XRP fiyatında da pozitif bir etki yaratıyor. Piyasa değeriyle en büyük kripto paralardan XRP, uzun zamandır yapmadığını yaptı ve yüzde 20’ye yakın artış gördü. XRP, 1.05 dolardan kısa sürede 1.23 dolara kadar çıktı.

Dava ne zaman sonuçlanacak?

Ripple ile SEC arasındaki dava süreci, 2020 yılının Aralık ayında başladı. Henüz karar duruşmalarına geçilmedi ve öncesinde bir keşif süreci yürütülüyor. Davanın sonuçlanmasının 2022’nin ilk çeyreğini bulabileceği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl