XRP fiyatı, Ripple lehine çıkan kararın ardından yükseldi

Ripple ile SEC arasında devam eden davada mahkeme, Ripple lehine önemli bir karar verdi. Alınan sonucun ardından XRP fiyatı da yükselişe geçti.

xrp-ripple

Ripple ile SEC arasında bir yıldan uzun bir süredir devam eden davada Ripple lehine bir karar daha çıktı. Yargıç, SEC’nin Ripple’ın ‘adil bildirim’ savunmasını kullanmasını engellemeye yönelik talebini reddetti.

San Francisco merkezli ödeme şirketinin temel argümanlarından biri, SEC’nin Ripple’a XRP’yi menkul kıymet olarak gördüğüne dair yeterli bildirimde bulunmamış olmasıydı. Davanın açıldığı 2020’nin Aralık ayından bu yana Ripple, bu argümanı öne sürüyordu. SEC ise mahkemeden bu savunmanın geçerli kılınmamasını istemişti.

Ripple lehine verilen kararın ardından konuşan Ripple şirketi baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty şu yorumu yaptı:

“Verilen karar, Ripple’a XRP dağıtımlarının menkul kıymet yasaları kapsamında yasak olduğu konusunda SEC tarafından 2013’ten beri bir bildirimde bulunup bulunulmadığına dair ciddi bir soru olduğunu teyit ediyor. Sektörün ilerlemesi ve gelişmesi için hak ettiği yasal netliği elde edebilmesi uğruna mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise kararı “Ripple için büyük bir zafer!” şeklinde yorumladı.

XRP fiyatı güç kazandı

Mahkemenin kararı sonrası XRP fiyatında da yükseliş görüldü. Piyasa değeriyle 4 numaralı kripto para, 0.72 dolardan yüzde 18 artışla birkaç saat içinde 0.85 dolara ulaştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl