XRP fiyatı, ABD borsasında 50$ oldu: Piyasa değeri trilyonları geçti

XRP fiyatı, önde gelen ABD merkezli kripto para borsası Gemini’da dün kısa bir süre için 50 dolar oldu. Bu anlık artış, Gemini borsasının XRP’yi listelemesinin hemen ardından geldi ve fiyat saniyeler içerisinde normale döndü. Bu ani fiyat sıçramasının nedeni bilinmiyor. Bazı kullanıcılar, borsanın sisteminde bir aksaklık olduğunu iddia etti.

Borsa arayüzünden alınan aşağıdaki ekran görüntüsü, XRP fiyat sıçramasını gösteriyor. XRP, o sırada Gemini’da 50 dolarken ortalama piyasa fiyatı ise 0.63 doların üzerinde seyrediyordu. 50 dolarlık fiyat, dolaşımdaki 52 milyar adetlik XRP düşünüldüğünde yaklaşık 2.6 trilyon dolarlık bir piyasa değerine denk geliyor.

Ripple’ın SEC’ye karşı 2.5 yıldır devam eden davada elde ettiği zafer sonrası, birçok borsa XRP’yi yeniden listeleme kararı aldı. Söz konusu borsalar, Aralık 2020’de açılan davadan hemen sonra kripto parayı listeden çıkarmışlardı. ABD’de ise büyük borsalardan önce Coinbase listeledi ve XRP işlemleri, ondan haftalar sonra da Gemini’da başladı. XRP’nin borsalarda yeniden listelenmesi, işlem hacminin de katlanmasını sağladı. Öte yandan fiyat, yargıcın verdiği XRP’nin borsalarda satışının yatırım sözleşmesi niteliği taşımadığı kararıyla birlikte 0.94 doları görmüştü. O günden bugüne değer kaybeden XRP, ortalama olarak 0.63 dolardan alıcı buluyor.

Bu arada önceki gün XRP’yi listeleyen Gemini, bunu kampanyalarla kutluyor. Borsa, her gün 4000 XRP verdiği ve tüm ABD’li kullanıcılara açık bir “XRP musluğu” promosyonu başlattı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl