XRP’nin ilk fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı kaç dolardı? Son dönemin popüler kripto paralarından birisi olan XRP’nin başı bir türlü beladan kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda başı SEC ile belaya giren kripto para, birçok kripto para borsasından çıkarıldıktan sonra değeri de bir hayli düştü. Buna rağmen, kripto paralar arasında hala yerini korumaya devam ediyor. XRP, yazıyı hazırladığımız 07 Mayıs 2021 tarihi itibariyle 57 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan kripto para; 1,63 dolardan piyasalarda işlem görüyor. Market büyüklüğünün bu denli yüksek olması sebebiyle piyasa değeri bakımından 5. sırada yer alıyor.

Diğer yandan XRP’nin bu kadar popüler olmasıyla birlikte birçok kripto para yatırımcısı XRP ne zaman çıktı ve XRP’nin çıkış fiyatı ne kadardı gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yazımızda, XRP’nin çıkış hikayesini ve geçmiş dönemlerdeki fiyatlanmalarını inceleyelim.

Ripple (XRP) hakkında daha detaylı bilgi için Ripple Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ripple (XRP) ne zaman ve kaç yılında çıktı?

Ripple’ın çıkış yılı 2012’dir. Ancak Ripple’ı, XRP’yi ve daha öncesini incelediğimizde; Ripple şirket geçmişinin, Bitcoin’den daha eski olduğunu görebiliriz.

Peki, böyle bir şey nasıl olabiliyor? Konuya teknik olarak yaklaştığımızda, Ripple’ın fikirsel olarak Bitcoin’den çok daha önceden ortaya çıktığını görüyoruz. İlk başta Ripple, PayPal’dan gibi ödeme sistemlerinden pek bir farkı olmayan bir finansal teknoloji şirketiydi.

Ripple’ın teorik olarak ilk temellerini 2004’te Ryan Fugger tarafından atıldı. Yani Ripple’ın temelleri, Bitcoin’den 4 yıl önce atıldı. Belki de Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Ripple’dan daha önce de düşünmüştü. Kim bilir?

Neyse, biz Ripple ne zaman çıktı, Ripple’ın çıkış fiyatı ne kadardı ve Ripple’ın gelişme dönemi nasıl yaşandı sorularına yanıt verelim.

XRP hangi yılda çıktı?

Şimdi XRP’nin çıkış yılına yaklaşıyoruz. 2004 yılında teorik olarak temellerinin atıldığından bahsetmiştik. Daha sonra Ryan Fugger, projeyi Jed McCaleb ve Chris Larsen’a devretti. Bu devredilme tarihi 2012’ye kadar uzanır. Proje devredildikten sonra, yine 2012’de şirket XRP’yi kripto para piyasasına sürdü. Yani XRP, 2012 yılında çıktı.

XRP’nin ilk fiyatı ve çıkış fiyatı ne kadardı?

XRP’nin ilk fiyatı, 0,01 dolar olarak kayıtlara geçti. Ripple’ın 1 cent değere sahip olduğu tarih ise yine 2012 olarak karşımıza çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl