XRP kararı büyük coşku yarattı: “Altcoin sezonunu başlatabilir”

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada özet karar perşembe günü Yargıç Analisa Torres tarafından verildi ve XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılma kriterlerini karşılamadığı sonucuna varıldı. Bu karar, Ripple için önemli bir zafer olarak görülüyor.

“Altcoin sezonunu başlatabilir”

Karar sonrası gözler hemen altcoin’ler için gelecek öngörülere çevrildi. Birçok kullanıcı son boğa piyasasından bu yana büyük darbe alan altcoin’ler için umutlu… Kripto para analisti ve ekonomist Alex Krüger, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bu, altcoin sezonunu başlatabilir” yorumunda bulundu.

Daha geniş finansal piyasalar ABD Merkez Bankası’nın 26 Temmuz 2023’te alacağı faiz kararını beklerken, XRP davası kararı kripto ekosistemi için her şeyi değiştiriyor. Zira özet karar, Coinbase ve Binance aleyhindeki davaları takip ederken, 2023 takvim yılında şimdiye kadarki en büyük kripto piyasası olayı oldu. Bitcoin fiyatının da olumlu momentum sayesinde önümüzdeki günlerde 32 bin dolar civarındaki direnci kırıp kırmayacağı merak konusu.

Altcoin’lere yeni bir soluk geldi

Ripple’ın zaferi, altcoin piyasasını canlandırdı ve özellikle Ripple ile yakından ilişkili olan Stellar Lumens (XLM), Polygon (MATIC) ve Solana’ya (SOL) fayda sağladı. Bu alternatif kripto paraların değerindeki düşüş kısmen yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmalarıyla ilgili endişelere bağlaydı. Ripple’ın aldığı sonuç ise bu koşulları değiştirdi.

Stellar Lumens (XLM), bir süredir 0.10 dolar destek seviyesi civarında seyrediyordu ancak Ripple’ın mahkemeyi kazanması XLM’nin piyasa performansına çok ihtiyaç duyulan bir ivme kazandırdı ve fiyat yüzde 100’den fazla yükselerek 0.20 dolara dayandı.

Polygon’un kripto parası MATIC de SEC’nin yatırım sözleşmesi olarak etiketlemesinin ardından ciddi bir darbe almıştı ve birkaç borsada listeden çıkarılmıştı. Bugünkü haberle birlikte MATIC, yüzde 20’den fazla kazanç sağlayarak 0.89 dolara yükseldi.

Solana (SOL) tıpkı diğer altcoin’ler gibi SEC’nin hedeflerindendi. Ripple’ın son galibiyeti, SOL’un piyasa ivmesini daha da artırarak fiyatın 22 dolardan 27 dolara yükselmesini sağladı.

Son olarak, yükselişler kripto para piyasasının toplam piyasa değerini de bir başka önemli eşiğe getirdi. Bu değer, 1 trilyon 300 milyar doları aştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl