Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

XRP neden yükseliyor? Fiyat kısa sürede ikiye katlandı

xrp

Uzun zamandır yatay bir seyir izleyen ve Ripple şirketinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmesi nedeniyle zor günler geçiren kripto para XRP, bugün çarpıcı bir fiyat artışı yaşadı.

Ripple tarafından piyasaya sürülen bir kripto para olan XRP, gün içinde 0.28 dolardan işlem görürken hızlı bir artışla 0.52 dolara kadar yükseldi. Fiyat daha sonra 0.40 dolar seviyesine çekilirken gün içi hareket yüzde 85’e ulaştı.

XRP neden yükseliyor, bu güçlü artışın arka planında neler var?

Geçtiğimiz günlerde Dogecoin’de (DOGE) de kısa sürede %1000’e varan güçlü bir fiyat hareketi görülmüştü. XRP’deki hareket, bundan uzak olsa da altında yatan sebebin aynı olduğu söylenebilir: “Pump” grupları. “Pump” grupları, fiyatı yükseltmek için binlerce kişinin bir araya gelip aynı coin’i satın aldığı gruplar olarak ifade edilebilir ve bunlar yaygın olarak Telegram’da bulunuyor. Grup organizatörleri, önceden düşük seviyelerde alım yapıp, fiyat yükseldiğinde satmak üzere yatırımcıları alıma yönlendiriyorlar fakat bu grupların yönlendirmeleriyle küçük yatırımcılar büyük paralar kaybediyor.

Şu anda XRP’de bu şekilde örgütlenen bir Telegram grubu mevcut ve on binlerce üyeye sahip. Üye sayısını da her dakika binlerle artırıyor.

Öte yandan Ripple, dün SEC tarafından açılan dava üzerine ilk resmi yanıtını mahkemeye sundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl