XRP yatırımcılarının yakından izlediği LBRY davasını SEC kazandı

XRP yatırımcıları tarafından yakından takip edilen bir başka davada mahkeme, blok zinciri platformu LBRY’nin LBC token’ının “menkul kıymet” olduğuna hükmetti.

New Hampshire mahkemesinde görülen davada karar bugün çıktı. Kararda, LBRY’nin LBC token’ının menkul kıymet olduğuna dair iddianın hiçbir sorumluluk sahibi yargıç tarafından reddedilemeyeceği belirtildi.

“Kaybettik, özür dileriz”

Kararın ardından LBRY tarafından yapılan açıklamada ise, “Kaybettik. Herkesten özür diliyoruz.” denildi. LBRY, devamında “Bir süre için yaralarımızı saracağız ama pes etmeyeceğiz. Parlak bir ekibimiz, on milyonlarca içeriğe, yüz binlerce içerik oluşturucuya ve dünyanın en popüler Web3 uygulamalarından birine sahibiz. Güzel günler bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

“Tehlikeli bir emsal”

Öte yandan LBRY, kararın diğer kripto paralar için tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini öne sürdü. Şirket, “Mahkeme kararında kullanılan dil, ABD’de ETH dahil her kripto parayı “menkul kıymet” sayan tehlikeli bir emsal teşkil ediyor.” dedi.

Söz konusu dava, Ripple’a açılan davadan üç ay sonra, 2021 yılının Mart ayında açılmıştı. SEC, LBRY’nin 2016’dan bu yana yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymet sattığını savunuyordu. İddiaya göre LBRY, bu şekilde milyonlarca dolarlık satış yaptı.

LBRY, katılımcıların ceza alma korkusu yaşamadan içerik paylaşımı yapabildikleri açık kaynaklı bir protokoldü. SEC’ye göre; LBC token’ları ABD doları ve diğer parasal olmayan katkı payları karşılığında birer yatırım sözleşmesi olarak satıldılar.

LBRY kararının XRP fiyatına bir etkisi ise olmadı. Piyasa değeriyle en büyük üçüncü kripto para, TSİ 18.55 itibari ile 0.48 dolardan işlem görüyor.

Ripple Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl