Yapay zeka coin’lerinde rekor yükseliş

OpenAI'ın ChatGPT olarak bilinen sohbet robotunun bir internet fenomeni haline gelmesinden beri yapay zekaya odaklanan dijital varlıklar, gelecekteki potansiyellerinin konuşulması sebebiyle hızla yükseliyor.

Yapay zeka kategorisi altında sınıflandırılan token’ların neredeyse tamamı geçtiğimiz hafta en az çift haneli hareketler kaydetti.

Yapay zeka coin’leri yüzde 100’den fazla arttı

Yapay zeka odaklı proje SingularityDAO, yedi günlük bir süre içinde yüzde 138 artış yaşadı. SingularityNET bu süre zarfında yüzde 126 yükselirken, Artificial Liquid Intelligence yüzde 87 artış gösterdi.

Bir dijital varlık yönetim firması olan Securitize Capital’in eski CEO’su Wilfred Daye konuyla ilgili, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “İnsanlar bir ChatGPT furyasıdır kapılmış gidiyor. Bu fenomen, coşku yok olana kadar devam edebilir.” diye konuştu.

ChatGPT son zamanlarda Shakespeare tarzında şiirler yazmaktan hisse senedi portföyleri oluşturmaya kadar her konuda hünerini gösterdi. Bu konsept etrafında planlanan bir borsa yatırım fonu bile bulunuyor. Teknoloji devi Microsoft, OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yaparken, Google’ın sahibi Alphabet de ChatGPT’nin popülaritesinin baskısı altına girdikten sonra yeni yapay zeka sohbet robotu Bard’ı tanıttı. Yapay zeka ile ilişkili token’lardaki fiyat artışları, aşırı oynaklığın norm olduğu kripto para piyasası standartlarına göre bile şoke edici gözüküyor.

“Hisse senedini kriptoyla birleştirmek felakete davetiyedir”

JonesTrading’in baş piyasa stratejisti Michael O’Rourke, yükselişi “saçmalık” olarak nitelendirdi. O’Rourke, borsanın “spekülatif” davranış olarak gördüğü örneklerle dolu olduğunu söyledi.

Michael O’Rourke yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tarih boyunca isminize ‘.com’ eklemekten tutun da son zamanlarda Bitcoin ya da kriptonun bir varyasyonunu kullanmaya kadar bunu defalarca gördük. Kripto para alanı geçen yıl altüst oldu, çünkü bu alandaki en saygın oyuncu diğer birçok büyük oyuncuyla birlikte başarısız oldu. Şimdi hisse senedi piyasasının geçici taktiklerini zaten aşırı spekülatif olan kripto piyasasıyla birleştirmek, spekülasyon yapanlar için bir felakete davetiyedir.”

“Yükseliş geçici bir heves”

FS Investments’ın baş piyasa stratejisti Troy Gayeski de yükselişi geçici bir heves olarak nitelendirdi.

“Crypto Is Macro Now” haber bülteninin yazarı Noelle Acheson ise yapay zeka token’larındaki artış hakkında “Kulağa tuhaf geliyor. Öte yandan, var olmaları ve şimdi dikkat çekmeleri, piyasa duyarlılığındaki iyileşme hakkında çok şey söylüyor” dedi. Acheson’a göre yatırımcılar yeni fikirler ve getiri sağlayabilecek yeni heyecan arıyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl