Yapay zeka savaşı kızışıyor: Google’dan “süper-bilgisayar” açıklaması

Elon Musk liderliğindenki iş insanları ve araştırmacıların, yapay zeka geliştirmelerinin bir süre durdurulmasını istemesinin ardından Google'dan da yeni bir açıklama geldi. Şirket, kendi yapay zeka süper-bilgisayarlarının Nvidia'nın çiplerinden çok daha hızlı ve yeşil enerji dostu olduğunu belirtti.

Microsoft’un alt şirketi olan OpenAI firmasının ChatGPT programının büyük ilgi görmesi diğer devleri de harekete geçirirken, Google’dan da yeni bir açıklama geldi.

Hisseler yükselişe geçti

Yapay zeka modelleri hakkında yeni bilgiler veren Google, tartışma yaratacak bir iddiada bulundu ve AI teknolojisi sistemlerinin Nvidia şirketinden çok daha hızlı ve yeşil enerji dostu olduğunu aktardı. Bu açıklamanın ardından son dönemde yükselişte olan Nvidia hisselerinde açılış öncesi işlemlerde düşüş, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet hisselerinde ise yükselişler görüldü.

Google, “Tensor Processing Unit” ya da kısa ismiyle “TPU” adındaki kendi çplerini geliştirirken, bu çipler Google’ın yapay zeka geliştirme çalışmalarının yüzde 90’lık kısmında kullanılıyor. Bu çalışmalar içinde, sorulara insan gibi yanıt verme ve ya da yine insan yapmış gibi görsel yaratma gibi araştırmalar bulunuyor.

Yapılan açıklamada ayrıca 4000 adet çipin bir süper-bilgisayara nasıl entegre edildiği ve bu sayede bireysel bilgisayarlarn birbirine bağlanmasının sağlandığı detaylandırıldı. Bu bilgisayar bağlantılarını sağlamak, şu anda yapay zeka araştırmalarında bulunan şirketlerin ana rekabet alanı olarak görülüyor. Bunun sebebi ise, Google’ın Bard ya da OpenAI’ın ChatGPT modelleri çok geniş çapta bir büyüklüğe sahip oldukları için, artık bilgiler bir çipe sığdırılamıyor. Modellerin binlerce çip arasına dağıtılması, ve haftalarca süren birlikte çalışma denemelerinden sonra ortaya çıkması gerekiyor.

Nvidia’dan henüz cevap yok

Google’dan yapılan açıklamada çiplerin, Nvidia’nın A100 çiplerinden 1.7 kez daha hızlı ve 1.9 kez de daha enerji dostu olduğu belirtildi. Nvidia şirketinden ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Google ayrıca önemli bir detay daha verdi ve TPU adındaki çipini, A100 ile kıyaslama sebebinin iki çipin de aynı dönemde piyasa sürülmesi olduğunu belirtti. Nvidia’nın H100 çiplerinin daha yeni teknolojiyle ve daha sonra çıkması nedeniyle de bir kıyaslama yapılmadığı aktarıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl