Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Yasaklar kripto para madencilik havuzu Poolin’i de vurdu, ödemeler durdu

En büyük Çinli madencilik havuzlarından biri olan Poolin, Bitcoin ve Ethereum hash oranı token'larını havuzun Mars protokolünde "stake eden" kullanıcılara yaptığı ödemelerini geçici olarak durdurdu.

Poolin bugün yaptığı açıklamada, yakın zamanda çıkarılan hash oranı token’ları olan pBTC35A ve pETH18C’ye destek veren valıklar olarak görev yapan tescilli Bitcoin madencilerinin operasyonlarının, Çin’in Sincan ve Sichuan bölgeleri hükumetlerinin talimatlarıyla durdurulduğunu belirtti:

“Beklenmeyen kapatma politikasının Sichuan’da da uygulanmaya başlamasıyla birlikte, bu durumun sonunda düzeltilemez kayıplara yol açacağını ve operasyonların zorlaşacağını düşünüyoruz. Bu yüzden ekip olarak, pBTC35A ve pETH18C için tüm wBTC/ETH çıkışlarının 60 günden daha kısa bir süre için duraklatılmasına karar verdik.”

Makineler yeni tesislere taşınacak

Poolin ayrıca açıklamasında, Mars ekibinin son 1 ayda çok sayıda madencilik çiftliğini ziyaret ettiğini, bazı üst düzey çiftliklerle, tesis hizmeti konusunda uzun vadeli anlaşmalar imzalandığının da bilgisini verdi ve “Mars projesini destekleyen makineler yeni tesislere taşınıyor ve bu sürecin 35-40 gün sürmesi bekleniyor” dedi.

Fiyatlar ciddi şekilde düştü

Poolin, her iki ERC-20 token’ını da bu yılın başlarında, madencilik yapan bilgi işlem hash oranına dayalı olarak wBTC ve Ethereum kazanabilme amaçlı stake etmek için çıkarmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından ise pBTC35A ve pETH18C’nin fiyatları ciddi bir düşüş gördü. Poolin, son olarak 1 TH/s temel hash oranına sahip her pBTC35A’yı 100 dolardan satıyordu. Fiyat, Uniswap’ta 50 dolara kadar düştü. Token’ın ATH’si ise 120 dolardı.

pETH18C’nin fiyatı da yaklaşık yüzde 60’lık düşüş yaşadı. Yaklaşık 3 ay önce çıkan token, 30 dolardan 10 dolar seviyesine indi.

Hash oranının yüzde 50’si çevrim dışı oldu

Poolin’in bu hamlesi, Çin’in kripto para madencilerine yaptığı operasyonların görünen en son etkisi durumunda… Sincan ve Sichuan’daki madencilik çiftliklerinin kapatılmasından sonra Bitcoin ağının toplam hash oranının yaklaşık yüzde 50’si çevrimdışı kaldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl