Yatırım devi Fidelity’nin Ethereum Endeks Fonu’na 5 milyon dolar

Kripto para yatırım seçeneklerine geçtiğimiz aylarda emeklilik fonlarını da ekleyen dünyaca ünlü yatırım firması Fidelity, özel ve varlıklı müşterileri için Ethereum Endeks Fonu'nu başlattı. Fona en az 50 bin dolar yatırım yapılabilirken, şu ana kadar 5 milyon dolar toplandığı belirtildi.

ABD’de 401(k) olarak bilinen emeklilik fonlarının Bitcoin olarak da biriktirilmesine izin veren yatırım şirketi Fidelity, varlıklı müşterileri için başlattığı Ethereum Endeks Fonu’nda 5 milyon dolar toplamayı başardı. Toplanan rakam ve Ethereum Endeks Fonu’nun başladığına dair beyan da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu2na (SEC) yapıldı.

Sadece 1 yatırımcı

5 milyon doların toplanmasının yanında ilginç olan nokta ise bu paranın sadece bir yatırımcıdan gelmesi oldu. SEC’ye yapılan bildirimde bu kişi ya da şirketin ismi gizli tutuldu. Fidelity, Ethereum Index Fund’a yatırımları ise 26 Eylül günü açmıştı. Fona sadece varlıklı müşteriler yatırım yapabiliyor ve en az yatırım meblağı 50 bin dolar olarak belirlendi.

Bilindiği üzere Ethereum ve kripto para endüstrisinin en önemli güncellemelerinden biri olan Merge geliştirmesi de Eylül ayının ortasında başarılı bir şekilde tamamlanmış ve büyük ses getirmişti. Kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’in yanında Ethereum’a da bu güncellemenin ardından daha fazla ilgi duymaya başlamışlardı.

“Uzun dönemli kurumsal yatırım artacaktır”

Fidelity Digital Assets’te araştırmacı ve analist olan Jack Neureuter de Merge güncellemesinin önemine değindi ve “Kurumsal firmalar, Merge’ün ardından bu varlığa daha çok ilgi göstermeye başlayacaklardır. Özellikle uzun dönemli yatırım anlamında ilgi artacaktır” dedi.

Öte yandan Fidelity’nin dijital varlık kolu da bu sene sonundan itibaren tüm müşterilerine Ethereum işlemleri yapma ve saklama hizmetleri sunmaya başlamayı da plânlıyor.

Fidelity’nin ayrıca Ağustos 2020’de başlattığı bir de Wise Origin Bitcoin Fonu bulunuyor. Fon, başlangıcından sonraki 9 aylık süre içinde 100 milyon dolardan fazla yatırım almayı başarmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl