Yatırımcılar Fed’in artık faiz artırımlarını bitirdiğine inanıyor: Financial Times haberi

Geçtiğimiz hafta sonu bankacılık sektöründe yaşanan karmaşa, ABD devletinin müdahalesiyle son bulurken Fed'in ise artık faiz artışlarında frede basması gerektiği konuşulmaya başlandı.

İngiliz finans medyasının büyük kurumlarından Financial Times, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında sona gelmiş olabileceğini belirten bir haber yayımladı. Yatırımcıların Fed’in bu sene daha fazla artış yapmasını beklemediği yazılan haberde, “Fed’in dün yaptığı 25 baz puanlık artış, enflasyonla mücadeledeki son yükseltme olabilir” denildi.

“Mayısta duraksama, sonra faiz indirimleri…”

Haberde piyasaların 25 baz puanlık bir yükseliş olasılığını da dışlamadıkları ancak en muhtemel senaryonun, mayıs ayındaki bir duraksamanın ardından yıl sonuna doğru yapılacak bazı faiz indirimleri olduğu belirtildi.

“Bankaların kaygısı artıyor”

Faiz oranlarının 2022’de duraksamadan artışının ve bunun sonuçlarının artık bankaları kaygılandırmaya başladığı yazılan haberde “Bankacılık sektörünün içerisinde bulunduğu kaygı durumu, bankaların kişilere ve işletmelere kredi verme isteğini ciddi şekilde azalttı. Bu etkiler önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Piyasadaki fonlama stresini ölçen FRA-OIS, çarşamba günü son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı” denildi.

“Ekonominin bir anda durma riskini artırır”

Yönetimi altında 512 milyar dolarlık varlık bulunan Apollo Global Management’ın baş ekonomisti Torsten Slok ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bankaların 3 noktada baskı altında olduğunu görüyoruz. Fonlama maliyetleri, varlıkların düşen değeri ve regülasyon incelemeleri… Bu üç maddeyi birleştirirseniz sonunda bankalar konusunda endişelenmeye başlarsınız. Fed, zaten kredi koşullarını sıkılaştırıyordu. Şimdi birden bunu iyice büyütecek banka olayları da oldu. Yaşananlar, finansal koşulların daha da sert şekilde sıkılaştırılmasına yol açacak. Bu da ekonominin bir anda durma riskini artırır”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl