Yearn Finance nedir? YFI token ne işe yarar?

yearn finance nedir

Yearn Finance

DeFi alanı için 2020 yılı unutulmaz bir yıl oluyor. Gün geçtikçe yeni ürünler ve yeni protokoller ortaya çıkıyor. DeFi’ın popülaritesinin artması, elbette bazı dolandırıcılık olaylarını da beraberinde getiriyor. Burada dolandırıcı projelerle gerçek anlamda faydalı olanları ayıklamak kullanıcılara düşüyor. Yearn Finance protokolü, kullanıcılarına gerçek fayda sağlayan DeFi uygulamaları arasında sayılabilir. Bunun bir sonucu olarak Yearn Finance, bugün piyasa değeriyle en büyük ilk 20 kripto para projesinden biri halinde geldi. Yearn Finance nedir ve neden bu kadar popüler oldu, YFI token nedir, YFI coin hangi borsalarda listeleniyor? Tüm bu sorulara Yearn Finance’in ne olduğundan başlamak üzere yanıt veriyoruz.

Yearn Finance nedir?

Yearn finance nedir? Yearn Finance, esasında bir DeFi, yani merkezi olmayan finans uygulaması. İşe “DeFi nedir?” sorusu ile başlayacak olan ve DeFi’ı merak edenler, daha önce yayınladığımız DeFi nedir başlıklı yazımızdan yararlanabilirler. Kısaca DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi olarak tanımlanabilir. Yearn Finance, kullanıcıların DeFi’da en iyi getiriyi elde etmelerini kolaylaştırıyor. Uygulama, yatırılan miktarı, en iyi faiz oranlarını elde etmek için farklı borç verme ve likidite protokolleri arasında dolaştırıyor. Hızla kullanıcı ve yatırımcı çeken YFI, bugün piyasa değeri bakımından en büyük ikinci DeFi protokolü ve kilitli değer bakımından da en büyük dördüncü proje.

Yearn Finance, başlarda Andre Cronje’nin hobi projesi olarak anıldı fakat daha sonra bunun ötesine geçti. Coinbase’de de listelenmeye başlayan token, kripto para sektörü içinde hızla ana akıma girdi. YFI konusunda ilginç olan şey, Cronje’nin onu “değersiz” olarak nitelendirmiş olmasıydı. Cronje, “Tekrarlıyoruz. YFI’ın finansal değeri sıfırdır.” diyordu.

YFI token’ı ne işe yarar?

YFI, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, Yearn Finance protokolünün yönetim token’ı. Protokolde kararlar bu token ile yapılan oylamalarla alınır. Token sahibi olanlar, protokolde yapılacak değişiklikler için oy kullanırlar ve böylece demokratik bir ortam sağlanır. Örneğin yakın zaman önce projenin yaratıcısı olan Andre Cronje, 30 bin adetlik mevcut token arzının daha fazla artmasının önüne geçmek için arzı 30 binde sınırlama önerisi sundu. Bu öneri, oylamaya çıktı ve oylama, bu yazının yazıldığı sırada devam ediyor. Topluluk, yani YFI token’ı sahipleri çoğunluk olarak arzın 30 bin ile sınırlanmasından yana oy kullanırlarsa -ki şu anki gidişat yüzde 96’ı bu yönde- YFI arzı 30 binden fazla olamayacak. YFI token’ları, Yearn Finance havuzlarına sağlanan likidite karşılık ödül olarak kazanılır.

Fiyat patlamasının nedeni

Başlangıçta Yearn Finance havuzlarındaki yüksek getiriler, protokolün hızla popülerleşmesini sağladı. Şu anda DAI, USDC, USDT, LINK, CRV ve TUSD havuzlarında yüzde 37’ye varan yıllık faiz oranlarıyla getiri elde edebilmek mümkün oluyor. Bu durum, YFI’a olan talebi artırırken YFI token’ının sınırlı arzı, fiyatının 40 bin doları aşmasındaki en büyük etken, çünkü yalnızca 30 bin adet YFI var! Eğer dolaşımdaki YFI miktarı, Bitcoin’deki gibi 18 milyon 500 bin olsaydı fiyatı da yalnızca 58 dolar olacaktı.

14 Eylül 2020 itibari ile YFI fiyat grafiği, TradingView

Yearn Finance (YFI) nereden alınır?

Dileyenler, Yearn Finance havuzlarına likidite sağlayarak YFI kazanabileceği gibi, bunu borsalardan da satın alabilirler. Şu anda YFI çok sayıda borsada listeleniyor ve bunların en başında Binance geliyor. Binance platformuna kayıt olduktan sonra hızlı bir şekilde YFI almak mümkün. YFI, Binance’in yanı sıra OKEx, Huobi, FTX, Gate.io gibi borsalarda da listeleniyor. Yakın zamanda da Coinbase Pro’da işlem görmeye başlayacak. YFI, henüz bir Türk borsasında mevcut değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl