Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

44 bin dolardan 13 bin dolara: Yearn Finance (YFI) neden düşüyor?

Geçen ay 44 bin dolara kadar yükselen YFI, bugün 13 bin doların da altını gördü. Kripto para yatırım fonu Spartan Capital'in araştırma yöneticisi Jason Choi, bu fiyat düşüşünü Curve'e (CRV) bağlıyor. Diğer yandan geçen ay piyasanın gözdesi olan DeFi alanı da toplu olarak ivme kaybediyor. Uniswap (UNI) dahil olmak üzere birçok DeFi token'ı büyük düşüşler yaşadı.

yfi

Merkezi olmayan finans hareketi DeFi, fiyat açısından üç haftalık zor bir zaman dilimini geride bıraktı. Son dönemin ciddi yükseliş yaşayan, bir dönem 44 bin dolar seviyesine kadar gelen, geliştirici Andre Cronje’nin başında olduğu yearn.finance’in token’ı YFI ise çok ciddi bir düşüş yaşadı. Birçok DeFi token’ı gibi her gün kademe kademe düşen YFI, 14 bin doların altını da gördü.

Kripto para yatırım fonu Spartan Capital’in araştırma yöneticisi Jason Choi, yearn.finance’in, sabit coin’ler için merkezi olmayan bir değişim olan Curve (CRV) platformundaki sabit coin havuzuna bağımlı olduğunu belirtti:

“Otomatik yatırım seçenekleri sağlayan yearn.finance, kullanıcıların para kazanmaları için 9 kasa (ya da otomatik toplama stratejileri) sunuyor. Yearn’de bulunan varlıkların yaklaşık yüzde 60’ı yCRV kasasında (vault) duruyor. Peki bu ne demek? Baktığınızda 220 milyon dolarlık sermaye Curve Finance’deki sabit coin havuzunda (yPool) duruyor. Sabit coin’lerinizle CRV üretiliyor ve daha fazla sabit coin için CRV’ler satılıyor. Bu da ABD doları cinsinden bir getiri oluşturuyor. “

Choi’ye göre yearn.finance’in, sermayenin çok büyük bir kısmını yCRV kasasında tutması YFI’ın yukarı yönlü gidişatını ciddi şekilde baltalıyor:

“Şu anda yCRV kasası, y havuzundaki toplam kilitli değerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Y havuzu da, Curve’deki toplam kilitli değerin (1.22 milyar dolar) yüzde 48’ini oluşturuyor. Buradaki daha önemli nokta, yCRV kasası baskın bir strateji olduğu sürece, daha yüksek bir CRV fiyatının, yearn.finance yıllık getirilerine ve dolayısıyla da YFI fiyatına fayda sağlıyor olmasıdır. Ancak yCRV kasasının daha da büyümesi CRV için bir o kadar büyük satış baskısı yaratacaktır”

Buna ek olarak Choi, CRV’nin enflasyon nedeniyle düşüş görünümüne sahip olduğunu ve bunun da YFI’ın genel fiyatını etkileyeceğini söylüyor. Kripto araştırmacısı aynı zamanda yearn’ün yeniden ayağa kalkması için Curve’e olan bağımlılığından kurtulması gerektiğini belirtiyor:

“Her varlığın makro olarak belirsizliği söz konusu… YFI düşüşü gerçekten kötü oldu. Bunun sebebinin bir parçası da CRV fiyatı. Ancak yearn’ün yCRV’den ayrı yola gitmek için planları var. Ekip 3 ayda 20 kat büyüdü. Yeni ürünler geliyor. YFI için yükseliş gelecektir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl