ABD Hazine Bakanı Yellen’dan kripto mesajı: Kanun gerekiyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün Finansal Hizmetler Komitesi karşısında Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayacak. Yellen, toplantı öncesi hazırladığı yazılı ifadelerinde ise kanun çağrısı yaptı ve kripto paralardaki bazı "tehlikelere" dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün Kongre bünyesindeki Finansal Hizmetler Komitesi’nin karşısına çıkacak ve Kongre üyelerinin sorularını cevaplandıracak. Aynı zamanda Finansal İstikrar Denetim Konseyi’nin (FSOC) başkanı da olan Yellen, konseyin hazırladığı yıllık raporu değerlendirecek.

Daha önce FTX çöküşü hakkında, 2008 yılındaki Lehman Brothers iflasını örnek gösteren ve “Kriptonun Lehman’ı” ifadesini kullanan Yellen’ın bu toplantıda da, kripto para borsalarına bağlı ve bu şirketlerdeki “banka-kaçışı” tarzı olayların tehlikesini anlatacağı belirtildi.

“Kongre mutlaka ilgili kanunu geçirmelidir”

Bugünkü önemli toplantı öncesinde ise Yellen, hem Kongre üyelerine kanun çağrısı yaptı hem de sektörün tehlikelerine değindi. Hazine Bakanı’nın yazılı ifadelerinde şu sözler vardı:

“FSOC, dijital varlıklar ve onlara bağlı riskleri araştırmaktadır. Kripto varlık platformlarında yaşanan banka kaçışı tarzı olaylar, sabit coin’lerin taşıdığı riskler ve ABD yargı bölgesinin dışında faaliyet gösteren borsa sayısındaki artış ciddi şekilde sorun teşkil etmektedir. Bu konuda Kongre mutlaka kanun yapmalı ve uygulanabilecek olan kurallar bütününü, şirketlere zorunlu tutulmalıdır”

FSOC adlı bu komisyon 2023 yılını kapsayan ve aralık ayında yayımlanan son yıllık raporunda kripto para fiyatlarındaki volatilitenin yarattığı risklere ve endüstri içindeki “birbirine bağlı olma durumu”na değinmişti. Buradaki kasıt ise, bir çöküş olduğu zaman bunun diğer platform ve şirketleri de kısa sürede etkileyebilmesiydi.

İtiraz edilen SEC’nin o önlem paketi de tartışılacak

Öte yandan Yellen’ın katılacağı toplantının önemli konularından bir tanesi de, SEC’nin kripto dünyasından tepki çeken bir “uygulama önerisi” üzerine olacak. SEC’ye bağlı bir ekip 2022’nin mart ayında çıkardığı bir bültende, kripto para borsalarının müşterileri adına tuttukları kripto para kadar değeri de borçlanılan rakam olarak göstermeleri gerektiğini belirtiyor.

Kripto dünyası bu öneriyi mantıksız olarak nitelendirirken, bazıları ise kanunlaşmadan böyle bir uygulamanın hayata geçmeyeceğini ifade etmişti.

SEC başkanı olan Gary Gensler ise iflas mahkemelerinde yaşananların bu uygulamanın gerekli olduğunu net şekilde gösterdiğini belirtiyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl