Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Janet Yellen, ABD’nin 78. Hazine Bakanı oldu

FED’in eski başkanı Janet Yellen, ABD’nin 78. Hazine Bakanı oldu. Yellen, aynı zamanda tarihte bu koltuğa oturan ilk kadın olarak kayıtlara geçti.

Yellen, bugün Senato’da Hazine Bakanı olmak için yeterli oyu aldı. Deneyimli iktisatçı, geçen yıl seçimleri kazanmasının ardından Joe Biden tarafından Hazine Bakanı olarak seçilmişti. Yellen şimdi Biden’ın göreve başlamasının ardından görevden ayrılan Steven Mnuchin’in yerini alacak.

Bilindiği üzere önceki ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin döneminde önerilen kripto para cüzdan kuralının uygulanması, Yellen’a kaldı. Biden, bu düzenleme dahil, göreve geldiğinde tüm bekleyen düzenlemeleri dondurmuştu. Yellen, bakanlığının onaylanması durumunda kripto paralarla ilgili düzenleme önerisinin tam ve esaslı bir şekilde gözden geçirilmesini sağlamayı planladığını ifade etmişti.

Öte yandan Yellen’ın kripto parayla ilgili son mesajları coşku yaratmıştı. Yeni Hazine Bakanı, kripto paraların ABD finans sistemini iyileştirebileceğini ancak kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için de kullanabileceklerini vurgulamış, yasa dışı faaliyetlerde kullanımının sınırlandırılması gerektiğini söylemişti. Yellen’ın kripto paralarla ilgili son açıklaması şu şekildeydi:

“Kripto para ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırma konusunda sahip oldukları potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda terörizmin finansmanı, kara para aklamayı kolaylaştırmak, ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve ABD ile uluslararası finansal sistemlerin bütünlüğünü tehdit eden kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini de biliyoruz. Kötü niyetli ve yasa dışı faaliyetlerde kullanımlarını sınırlarken meşru faaliyetler için kripto paraları nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Federal Reserv yönetim kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileriyle bunlar ve diğer fintek yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın çalışmayı planlıyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl