Kripto para açıklamalarıyla eleştirilen Yellen için “ayrılabilir” iddiası

ABD medyasından Axios, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Brian Deese’in kasım ayındaki ara seçimlerden sonra görevlerinden ayrılabileceklerini bildirdi.

janet yellen

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese’in hükümetten ayrılması bekleniyor. Ancak Beyaz Saray bu haberi henüz doğrulamadı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bazı kişilere göre Beyaz Saray yetkilileri, ara seçimlerden sonra Hazine Bakanı Janet Yellen’ın olası ayrılışına sessizce hazırlanıyor. Kulislerde, Başkan Biden’ın ekonomi ekibinin geniş çaplı bir yeniden yapılanması olabilecek ilk ve en önemli çıkışı olarak yorumlanıyor.

Ara seçimler Yellen’ın kaderini belirleyecek

Sürecin henüz erken aşamalarda olduğu belirtilirken Yellen ya da yerine geçecek herhangi bir Kabine üyesi hakkında henüz bir karar verilmedi. Çok sayıda kaynak, Senato’yu kimin kontrol edeceği de dahil olmak üzere kasım ayında yapılacak ara seçim sonucunun Yellen’in kalıp kalmayacağını belirleyeceğini vurguluyor.

Kripto konusunda temkinli davranmıştı

Yellen, yeni sabit coin düzenlemelerini desteklemek için mayıs ayındaki TerraUSD çöküşüne dikkat çekmiş ancak, kripto düzenlemesine ilişkin tavsiyeler konusunda kamuoyunda genellikle ihtiyatlı davranmıştı.

Geçtiğimiz ay, riskleri azaltmak ve avantajlarını en üst düzeye çıkarmak adına dijital varlıklar için toplulukla iş birliği yapmanın avantajları hakkında konuşan Deese, Biden yönetiminin yaptırım çabalarını artırmasıyla eleştirilere maruz kalmıştı.

Bir sözcüye göre, Ocak 2021’den bu yana Hazine Sekreteri olarak görev yapan Yellen, mevcut hükümetten ayrılma niyetinde olduğunu belirtmedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl