Yellen yine uyardı: Tahvil ödemesi için Hazine’de para kalmayabilir

Haftalardır borç limitinin artırılması konusunda uyarılarda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün akşam da Kongre'ye resmi bir mektup yazdı ve 1 Haziran gününün, ABD'nin borçlarını ödeyememe durumuna düşebileceği en erken tarih olduğunu ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün akşam saatlerinde Kongre’ye yazdığı resmi mektupla bir kez daha 31.4 trilyon dolarlık borç limitinin ya artırılması ya da bir süreliğine askıya alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Elde ettiği yeni bilgiler ışığında konuşan Yellen şu ifadeleri kullandı:

“Elde ettiğimiz ek bilgilere göre, Kongre’nin borç limitini artırmaması ya da askıya almaması halinde Hazine, hükumetin sorumluluklarını karşılayamayacak duruma düşebilir. Bunun için en erken muhtemel tarih 1 Haziran olarak gözükmektedir”

Görüşmeler bugün devam edecek

Bilindiği üzere bir süredir başkan Joe Biden ile Kevin McCarthy’nin başını çektiği bir grup Kongre üyesi borç limitinin artırılması ve bu yapılırken de bazı harcamaların kısılması konusunda müzakerelerde bulunuyor. Görüşmelerin bugün de devam edeceği belirtilirken, Demokratların üstün olduğu Senato’nun Beyaz Saray’ın alacağı her türlü kararı destekleyeceği ancak Cumhuriyetçilerin kalabalık olduğu Temsilciler Meclisi’nde ise McCarthy’ye destek olunduğu ifade ediliyor.

Zıt açıklamalar geldi

Hatırlanacağı üzere hafta sonu başkan Biden, görüşmelerin olumlu devam ettiğini belirtmişti. Ancak Cumhuriyetçi Kongre üyesi ve borç limiti yasa tasarısının hazırlayıcısı olan Kevin McCarthy ise “Ayrı ve uzak fikirlerimiz var” demişti.

Kevin McCarthy ayrıca dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada da, “Borç limiti görüşmelerinde ben, bir ilerleme görmüyorum” demişti.

Hazine Bakanı Yellen, geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili açıklamasında borç limitinin artırılmamasının, sadece ABD hane halklarına değil, aynı zamanda dünyadaki birçok ülkeye de finansal kaos getireceğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl