Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin neden yükseliyor? Yellen’ın kaldırılan açıklaması etkili oldu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın, başkan Joe Biden'ın kripto paralar konusunda izlenecek stratejiyle ilgili imzalayacağı "Başkanlık emri" hakkındaki yorumları, olması gerekenden bir gün önce yayımlandı. Yellen'ın açıklamalarında, kripto para endüstrisinin regüle edilmesi konusunda yapıcı ve inovasyonu destekleyici bir yaklaşım gösterileceğini belirtmesi, Bitcoin'in saatler içinde 3 bin dolardan fazla yükselmesini sağladı.

janet yellen

TSİ Çarşamba sabahı Bitcoin 41 bin 900 dolara kadar çıkarak büyük bir fiyat hareketi başlattı. Yükselişin arkasında ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, bugün yapması gereken açıklamanın bir gün önce duyurulması sebebi vardı.

“Sorumlu inovasyona destek…”

Yellen’ın önce Hazine Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan daha sonra ise kaldırılan 9 Mart tarihli açıklamasında kripto paralar konusunda uygulanacak strateji için “Sorumlu inovasyon desteklenecek” yorumunu yapması, en büyük kripto paranın saatler içinde 41 bin 500 doların üzerine çıkmasını sağladı.

Yellen, başkan Biden’ın “Başkanlık emri”yle ilgili olarak, “Kripto paralar hakkında Başkanlık emri, kurumlar arası koordinasyonu sağladığı için yapıcı ve sorunmlu bir inovasyonu destekleyecektir. Başkanlık emri’yle beraber, Hazine Bakanlığı da, kurumlarla birliktelik içinde çalışacak ve, paranın geleceği ve ödeme sistemleriyle ilgili bir de rapor hazırlayacaktır” dedi.

“Yasa dışı aktiviteler ve tüketicilerin korunması…”

Ancak Yellen, ABD’li birçok politikacının kripto paralar hakkında artık alıştığımız yorumlarına benzer değerlendirmelerde de bulundu. Hazine Bakanı, “Başkanlık emri, kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanılması gibi sorunları çözecek, finansal sisteme karşı olan tehditleri ortadan kaldıracak ve yatırımcılar ile tüketicilerin korunmasını sağlayacaktır.” dedi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 41 bin 600 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl