Yellen’ın kapalı kapılar ardındaki toplantısının konusu Tether ve Diem

Sabit coin’lerin gitgide büyüyen kullanım alanları, kripto para konularına her geçen gün eğilen ABD devlet kurumlarının dikkatini daha fazla çekmeye başladı. Bloomberg‘de yer alan habere göre, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın konuyla ilgili liderlik ettiği bir toplantının tamamen Tether ile Facebook’un sabit coin projesi Diem için ayrıldığı belirtiliyor.

Yellen’ın liderliğini yürüttüğü, Başkan Joe Biden’ın Mali Piyasalar Çalışma Grubu’nun, özellikle Tether’in, kısa vadeli fonlama ihtiyaçlarını karşılamak için alınan borç senetleri olan büyük miktarda finansman bonolarına sahip olmasından endişe ettiği belirtiliyor. Uzmanlar da, bu tür fonların regüle edilmemiş yatırım fonları olduğunu ve kaotik bir yatırımcı çıkışına çok güçsüz kalacağını söylüyorlar.

Bilindiği üzere Tether’in ihtraç ettiği sabit coin USDT, yaklaşık 100 milyar dolarlık sabit coin piyasasının 60 milyar dolarına sahip.

Mali Çalışma Grubu’nun kısa süre önce yaptığı belirtilen toplantıda, Tether şirketi dışında Facebook’un sabit coin’i Diem hakkında da endişeli sözlerin ifade edildiği aktarılıyor. Bilindiği üzere Diem, Facebook’un başını çektiği bir konsorsiyum tarafından destekleniyor. Facebook’un aylık 3 milyar aktif kullanıcıya sahip olmasından ötürü, Diem’in de birçok kripto para gibi benimsenme olasılığı bulunmasının Çalışma Grubu’nda endişe yarattığı belirtiliyor.

Bakan Yellen’ın da regülasyon kurumlarının başkanlarını gerekli önlemleri hızlı şekilde almaları konusunda uyardığı kaydedildi.

Regülatörler büyümeden endişeli

ABD dolarına endeksli olan sabit coin’lerin, Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para gibi volatilite sorunu bulunmuyor ancak regülatörler, bu sektörün çok büyüdüğünü ve bu tür kripto paraların da yasa dışı aktivitelerde daha fazla kullanılıyor olmasından endişe ediyorlar. ABD Para Kontrol Ofisi başkanı Michael Hsu da Tether’in finansman bonoları rezervlerinin, şirketin daha önce belirttiği, her bir doların karşılığı olduğu garantisini karşılayıp karşılamadığının da kontrol edildiğini söyledi.

Hus, yatırım fonları gibi gözüken sabit coin’lerin, kendileri için kontrol edilmesi gereken öncelikli varlıklardan olduğunu belirtmiş, buna sebep olarak da, Mart 2020’deki koronavirüs paniğinde yatırımcıların panikten dolayı, sabit coin’lerden çıkıp nakit paraya dönmesini göstermişti.

Facebook’tan konuyla ilgili Bloomberg’in sorularına yanıt gelmezken, Diem Derneği de yorum yapmayı reddetti. Dernek daha önce yaptığı açıklamada, ABD regülatörleriyle yakın bir şekilde çalıştığını ve kuruluşun tüketici ve suçla mücadele kanunları göz önünde bulundurularak inşa edildiğini belirtmişti.

Bloomberg’in birkaç gün içinde Tether’le ilgili yaptığı ikinci olumsuz haber olması da dikkat çekiyor. Pazartesi günü de ABD haber kanalı, Tether’in ilk kurulduğu dönemlerle ilgili bir dolandırıcılık soruşturması başlatıldığını belirtmişti. Tether şirketi ise haberi yalanlamış ve Bloomberg’i “tık” kazanmaya çalışan haber sitelerine benzetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl