Yeni bir “rug-pull” mu? Kripto platformu işlemleri durdurdu, token yüzde 80 düştü!

Kripto yatırım platformu Freeway'de dün yapılan açıklamayla işlemlerin durdurulduğu belirtildi. Token'da %80'den fazla düşüş yaşanırken yatırımcılara ise ikna edici bir sebep sunulamadı. Projenin geleceği konusunda şüpheler artarken uzmanlar bir "rug-pull" olasılığına kesin gözüyle bakıyor.

hack (1)

2022 yılı ve özellikle Ekim ayı kripto hack olayları açısından en çok kaybın yaşandığı dönemler olurken, bazı projeler de yönetimlerin dolandırıcılıklarıyla ön plâna çıkıyor.

İşte, kesin olmasa da, yeni bir “rug-pull” olayının yaşanmış olabileceği son proje de Freeway oldu. Bir kripto yatırım platformu olan Freeway, “Superchargers” adı verilen ürünüyle biliniyordu. Platform, “Superchargers” ürünü için yıllık %43’lük getiri sağlıyordu. Bu ürün hem döviz hem de kripto paralar olarak bölünen bazı ürünlerden oluşuyor ve müşteriler bu ürünü alıp satabiliyordu.

Ancak Freeway yaptığı açıklamayla “Superchargers” alımlarının artık yapılmayacağını ve yeni duyurunun ise para stratejilerinin belirlenmesinin ardından yayımlanacağını belirtti.

Açıklama ikna etmedi

Şirketin yaptığı açıklama ise neredeyse hiçbir kullanıcıyı ikna etmedi. Döviz ve kripto para piyasalarındaki volatilitenin sebep gösterildiği duyuruda, “Bildiğiniz gibi hem döviz hemd e kripto paralardaki volatilite, hiç görülmemiş seviyeye ulaşmıştır. Bu nedenle Freeway, ekosisteminin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak ve piyasa dalgalanmalarına karşı durabilmek için varlık tabanını çeşitlendirmeye karar vermiştir. Supercharger’ların geri alımları için ilerleyen dönemde bilgi verilecektir” denildi.

Bu açıklama ise müşteri ve kullanıcıları ikna etmedi. Platformun Telegram kanalında da bunun bir dolandırıcılık hareketi olup olmadığının tartışıldığı görülüyor. Bazı kullanıcıların rug pull olmadığına dair ikna çalışmaları yapmaları da dikkat çekiyor.

100 milyon dolarlık “rug-pull” iddiası

Terra Luna çöküşüyle ismini sosyal medyada duyuran @FatManTerra lakaplı geliştirici de bunun 100 milyon dolarlık bir “rug-pull” olduğunu belirtti.

FatManTerra iki gün önce de, platform üzerindeki küçük miktardaki çekim işlemlerinin devam ettiğini ancak büyü meblağların ise ertelendiğini aktarmış ve platformun bir rug-pull hazırlığında olduğunu iddia etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl