Büyük yatırım yöneticisi Almanya’daki yasa sonrası Bitcoin’i değerlendiriyor

Almanya'da Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan ve özel fonlara portföylerinin yüzde 20'lik kısmıyla kripto para yatırımı yapma hakkı tanıyan yasanın ardından dev şirketlerin haberleri de gelmeye başladı. 403 milyar dolarlık varlık yöneticisi DekaBank'ın Bitcoin yatırımı yapmayı göz önünde bulundurduğu belirtildi.

Almanya’nın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan DekaBank’ın, ülkede özel fonların kripto para yatırımı yapmasına izin veren yasanın onaylanmasının ardından dijital varlıklara yatırım yapmayı düşündüğü belirtildi. Bloomberg’in haberine göre şirket, henüz bu konuda bir karara varmadı.

403 milyar dolarlık varlık yöneten şirketin Berlin ve Frankfurt’un yanısıra Lüksemburg’da da şubesi bulunuyor.

Bitcoin ve Ethereum oranında serbest olacaklar

Almanya’da Haziran ayı sonunda meclise getirilen yasa kabul edildikten sonra son onay mercii olan Federal Konsey’den de geçmişti. Yasa Pazartesi günü uygulamaya konacak. Özel fonlar, portföylerinin en fazla yüzde 20’siyle kripto para alabilecekler. Bu kripto paralar şu an için Bitcoin ve Ethereum ile sınırlı ancak, şirketler fonlarının bu yüzde 20’lik kısmını istedikleri gibi bölebilecekler.

Bilindiği üzere Almanya’da özel fonların en çok ayrıldığı yer, emeklilik ve sigorta fonları… Ülkedeki özel fonların yüzde 20’lik kısmı yaklaşık 400 milyon dolara denk geliyor ancak uzmanlar bu paranın hepsinin kısa vadede kripto paralara ayrılmasını beklemiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl