Yeni varyantın ismi Omicron oldu, aynı addaki token 10 kat arttı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni koronavirüs varyantı B.1.1.529'un adını Omicron koyunca, kripto paraların düşüş içine girdiği hafta sonu, bir token ise 10 kat birden arttı. DeFi protokolü Omicron'un token'ı OMIC'in Cuma günü 70 dolar olan fiyatı, Pazar günü ise 710 doları aştı.

Yeni koronavirüs varyantı Omicron ile aynı adı taşıyan merkeziyetsiz rezerv para protokolünün kendi token’ı olan OMIC’teki inanılmaz artış bu hafta sonu gözlerden kaçmadı. Özellikle kripto para endüstrisinin düşüş içine girdiği bir dönemde 10 kat artan OMIC, 70 dolardan 2 günde 700 doların üzerine çıktı.

Token’ın artışı, uzmanlar tarafından kripto para sektörü içindeki mantıksızlıklardan ve balonlardan bir tanesi olarak gösterildi. Bilindiği üzere kripto paraları sadece isimlerinden ötürü alan ve büyük getiriler hedefleyen de büyük bir kitle bulunuyor. Bu kalabalık yatırımcı grubu, yeni varyant ile tesadüfen aynı adı taşıyan bu token’a da yine bu sebeple yatırım yapmış gözüküyor.

Virüsle hiçbir ilgisi yok

Tahvil tabanlı bir “yield farming” yani getiri hasadı projesi olan Omicron, Ethereum ölçeklendirme teknolojisi Arbitrum üzerine inşa edildi ancak projenin koronavirüs ile hiçbir ilgisi bulunmuyor. Veri sağlayıcı sitelerde OMIC token’ın toplam arzı 1 milyon olarak görülüyor ancak Coingecko ve Messari gibi bilindik sitelerde proje hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor.

OMIC’in hiçbir merkezi borsada listelenmiyor olması ve sadece SushiSwap merkeziyetsiz borsasında alınıp satılabilmesi de dikkat çekiyor.

Arzı gittikçe artıyor

OMIC token’la ilgili konuşan bir proje yetkilisi ise, stake yapmak isteyenlerin avantajı elinde bulundurduğunu çünkü projenin yeni bastığı token’ların büyük çoğunluğunun stake yapan kullanıcılara dağıtıldığını söyledi. Dolayısıyla arzın artmasından ötürü fiyat konusu önemli olmaya devam etse de, “stake” yapanların kazancı otomatik olarak ayarlanan bakiyeler sayesinde artıyor.

Cuma günü 70 dolar olan Pazar günü itibariyle ise 711 dolara kadar yükselen OMIC, şu anda ise yaklaşık 595 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl