Yeni Zelanda’da camiye saldıran teröristin manifestosunda Bitconnect izi

Yeni Zelanda saldırısını gerçekleştiren teröristlerden biri, yayınladığı manifestonun bir bölümünde Bitconnect'ten bahsetti.

Bugün Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentinde iki ayrı camiye saldırı düzenlendi ve polisin son açıklamasına göre saldırılarda hayatını kaybeden kişi sayısı 49.

Saldırılar Masjid Al Noor ve Linwood Masjid camilerinde cuma namazı sırasında gerçekleştirildi.

Şimdiye kadar 49 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda da yaralının bulunduğu bildirilen saldırıların ardından üç erkek ve bir kadın şüpheli gözaltına alındı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, saldırganlardan birinin Avustralya vatandaşı ve ‘sağcı bir terörist’ olduğunu söyledi.

Manifestoda ‘Bitconnect’ izi

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden biri, Twitter hesabında 74 sayfalık bir manifesto paylaştı. Göçmen karşıtı manifestoda terörist, kendini 28 yaşında Avustralyalı, fakir bir aileden gelen ve üniversiteye gitmeyen bir erkek olarak tanımladı.

Manifestoda dikkat çeken bir başka şey ise teröristin Bitconnect’ten bahsetmesiydi. Manifestonun kendini tanımladığı bölümünde terörist, Bitconnect’e yatırım yaparak para kazanmadan önce kısa bir süre çalıştığını, Bitconnect’ten kazandıklarını da seyahate harcadığını anlatıyor.

Manifestoda Bitconnect’ten bahsedilen bölüm

Bitconnect, Bitcoin’in adını kullanarak dünya çapında on binlerce insanı dolandıran bir saadet zinciri olarak biliniyor. Kripto para borç verme platformu olarak maskelenen saadet zincirinde kullanıcılar sisteme Bitcoin gönderiyor, bu Bitcoin’ler, Bitconnect Coin’e (BCC) çevriliyor ve sistemde belirli bir süre kilitli tutularak faiz kazanılıyordu. Platform, aylık yüzde 40’lara varan getiriler vadediyordu.

Zirve seviyesinde 440 dolardan satılan BCC, Bitconnect balonu patladığında 0.67 dolara kadar gerilemiş ve sonra piyasadan tamamen silinmişti.

Bu arada terörist, ilgili manifestoda Türklere de tehditler savuruyor. Türklerle ilgili bölümde şu ifadeler yazıyor:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın doğu yakasında. Ama Boğaz’ın batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl