Yenilenebilir enerjiyle çalışacak dev Bitcoin madencilik merkezi kuruluyor

Son dönemin çok tartışılan 'Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji' konusunda dev bir yatırım yapılıyor. Manhattan Solar Partners adlı şirket ABD'nin en büyük yenilenebilir enerjiyle çalışan kripto para madenciliği veri merkezini kuruyor.

Dün Teksas’taki bankalar için kripto varlık saklama izni çıkmasının ardından şimdi de eyalette dev bir yenilenebilir enerjiyle çalışan kripto para madenciliği merkezi kuruluyor.

Ülkenin en büyüğü olacak

İki kripto para madenciliği şirketi olan BIT5IVE ve GMine’ın ortak girişimi olarak kurulan Manhattan Solar Partners, Teksas’ta bir gigawatt’ın üzerinde yenilenebilir enerji kullanan kripto para veri merkezi kurmayı planlıyor. Hatırlanacağı üzere geçen ay da, Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital Holdings Teksas’ta 67 milyon dolarlık bir veri merkezi kurma plânını açıklamıştı.

Dünyanın kripto para madenciliği olma yolunda gidiyorlar

Teksas’ta yapılacak bu yatırımın ardından eyalette, 700 kadar kalifiye iş fırsatı açılacağı ve bölgenin küresel kripto para madenciliği merkezi olmasının öngörüldüğü belirtiliyor. Kripto para veri merkezlerinin 2021’in 3. çeyreğinde kurulumlarına başlanması ve 2021’in 4. çeyreğinde de faaliyete geçmeleri bekleniyor.

Özellikle Çin’in kripto para madencilerine karşı başlattığı büyük operasyon ve aldığı sert tedbirler yüzünden birçok büyük madencilik şirketinin ülkeden, başta Kuzey Amerika olmak üzere başka bölgelere doğru göç hareketi başlattıkları biliniyor. Teksas, ABD’nin Meksika sınırına yakın bir bölgede bulunuyor ve burada güneş enerjisinin yanısıra, rüzgar ve doğal gaz temelli enerji de ciddi şekilde kullanılıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl