Bitcoin borsası Youbit, hack’lenmesinin ardından iflas etti

Güney Kore'de bulunan bir dijital para birimi borsası, sekiz ay içerisinde ikinci kez saldırıya uğramasının ardından iflas etti.

İnsanların Bitcoin ve diğer dijital paraları alıp satmalarına olanak tanıyan Güney Kore menşeili borsa Youbit, son siber saldırı sırasında varlıklarının yüzde 17’sini kaybetmesinin ardından iflas başvurusunda bulundu.

Saldırı sırasında kaybedilen varlıkların ne kadar değeri olduğu resmi olarak açıklanmadı. Eski ismi Yapizon olan Youbit, Nisan ayındaki saldırıda 73 milyon Dolar’lık 4000 Bitcoin’i kaybetmişti.

Kuzey Kore şüphesi

Hacker’ların borsanın çekirdek sistemlerine nasıl erişebildikleri konusunda soruşturma başlatıldı. Daha önceki saldırıda Kuzey Kore sorumlu tutulmuştu.

Youbit, müşterilerin dijital para birimlerinin toplam değerinin yaklaşık yüzde 75’inin geri ödeneceğini ve kapatmak zorunda kaldıkları için çok üzgün olduklarını bildirdi.

Youbit, Güney Kore’de faaliyet yürüten küçük borsalardan biriydi. Ülkede Bitcoin ticaretinin çoğunluğu yüzde 70’lik bir pazar payına sahip Bithumb üzerinden yapılıyordu.

Borsa ve cüzdanlara yönelik saldırılar hız kazandı

Bitcoin ve dijital para birimlerinin her geçen gün değerlenmesiyle cüzdanlara ve borsalara yönelik saldırılar da hız kazandı. Bu ayın başında Slovenya merkezli bir madencilik pazarı olan NiceHash’ten 80 milyon Dolar’ın üzerinde Bitcoin çalınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. servet cötel Cevapla

  13 bin tl param gitti sitenin yaptığı tek açıklama projemiz orkun arkasiadis tarafından hacklenmiştir gerekli mercilere başvuru yapılmıştır oldu.
  bu ne demek ya böyle saçma sapan bir şey olabilirmi . suç duyurunda bulunun diye yazı geldi adresimize savcılığa gittik adamın yasal kaydı yok ölü görünüyor.

  1. Fehmi fikir Cevapla

   Orkun Arkasiadis şubat 23 de beyin ölumü gercekleşti 2 mart da fişini çektiler dostum gercek adi leonidas arkasiadis .
   Pisliği adamin üstüne atmak için medyanin oyunlari bunlar. Adam öldü canliya sayginiz yok ölüye olsun bari..