Kriptodan yüksek kâr vadiyle 1 milyon dolar topladı, ödeme yapmadı

ABD'de oyun endüstrisinin tanınan ismi Japheth Dillman, kurduğu bir şirketin, borsalardaki kripto para fiyat farklarından yararlanarak yatırımcılara kâr dağıtacak bir sistem geliştirdiğini iddia ederek birçok kişiden 960 bin dolara yakın para topladığı gerekçesiyle suçlanıyor. Dillman'ın ayrıca bu paraları topladığı dönemde masraflı bir doğum günü partisi düzenlediği ve burada görevlendirdiği sanatçılara ödeme yapmadığı da belirtiliyor.

Kripto para sektöründe yüksek kâr vadiyle yatırımcıların dolandırıldığı olaylara yeni bir tanesi daha eklendi. ABD’nin San Francisco şehrinde yaşayan ve oyun geliştirici şirket YetiZen’in kurucusu olan Japheth Dillman için bazı yatırımcılar dolandırıcılık şikayetinde bulundu. Tutuklanan Dillman’ın cezası 20 yıl hapse kadar çıkabilir ya da 250 bin dolarlık para cezası ile birlikte 3 yıl ertelemeli hapis cezası verilebilir.

Yıllar geçtikçe sektörde isim yaptı

2011’de YetiZen’i kuran Japheth Dillman, o senelerde oyun sektöründeki birçok şirkete de yatırım yaptı. Zamanla önemli bir repütasyona ulaşan Dillman bazı oyun temalı konferanslarda konuştu ancak yıl 2016 olduğunda, yatırımların tutmadığını gördü ve şirket kapandı. Daha sonra şansını birkaç şirkette daha deneyen Dillman, bazı pozitif adımlar atsa da, yine istediği yere ulaşamadı ve dönemin hızla yükselen değeri kripto para endüstrisine yöneldi.

Trade botu vadiyle 960 bin dolar topladı

2016’da ortağı David Mata ile birlikte Block Bits Fund şirketini kuran Dillman, geçmiş işlerinde ve şirketlerinde tanıştığı kişilerden de yatırım almaya başladı. Sektördeki tanınmışlığını kullanan Dillman, borsalar arasındaki kripto para fiyat farklarından yararlanan bir bot geliştirdiğini belirterek yatırımcılara yüksek kâr vadetti.

Ancak FBI soruşturmasına ve davaya konu olan şikayete göre Dillman ve ortağı Mata hiçbir zaman böyle bir bot geliştirmediler. Yatırımcıların bazıları hiçbir şekilde ödeme alamazken, bazıları ise kendilerine söylenenden çok daha az bir meblağ almak zorunda kaldılar. 960 bin dolar toplayan şirkete en fazla yatırımı yapan kişilerden biri olan Paul Trowe, kendisinin ve arkadaşlarının 700 bin dolarlık yatırım yaptıklarını ancak ödemeleri alamadıkları andan itibaren şüphelenmeye başladıklarını belirtti.

Muhasebe şirketleri de yok

Trowe şüphelerini gidermek için şirketin kendilerine belirttiği muhasebe firmalarını aradığını ancak onlardan aldığı cevapla ikinci kez şoke olduğunu belirtti. Muhasebe şirketleri Block Bits Fund’ın hiçbir şekilde kendi müşterileri olmadığını söylemişlerdi.

“Herkesi bu işe soktum, artık parayı almamız lazım”

Trowe bir süre sonra ise bazı arkadaşlarıyla konuşmalarında artık güvenini tamamen kaybettiğini ve parayı geri almak için uğraşmaları gerektiğine inandığını söyledi:

“Tanıdığım herkesi bu işe soktum. Burada ters giden bazı işler var. Paramızı geri çekmemiz lazım. Güvenmiyorum”

Trowe, ayrıca Dilmann’ın bir süre sonra kendisine neredeyse hiç cevap vermediğini de sözlerine ekledi. Trowe, parasının tamamını geri almayı başardı ancak birçok kişinin hala hiçbir ödeme alamadığını da söyledi.

Akrobasi sanatçılarına da ödemedi

Dillman’la ilgili bir başka suçlama da, yine oyun sektöründe onunla tanışmış olan ancak daha sonra bir akrobasi gösteri grubuna geçen Christine Lee’den geldi. Lee, Dillman’ın kendilerine 50 bin dolarlık ödeme vadettiğini ancak özel doğum günü partisinden sonra ödeme alamadıklarını belirtti.

Lee, ikilinin Facebook mesajlaşmalarının ekran görüntülerini de paylaşırken, Dillman yaklaşık 20 bin dolarlık şov için 50 bin dolar vadediyor ve otel konaklamaları ile uçak biletlerini de kendisinin karşılayacağını belirtiyor.

“Suçlu bulunmadım, dava başlamadı bile…”

Dillman ise tüm bu suçlamaları reddediyor. Akrobasi grubuyla hiçbir sözleşme imzalamadığını belirten Dillman, arbitraj botu konusunda ise davanın bile başlamadığını kendisinin şu an için hiçbir şekilde suçlu bulunmadığını belirtiyor.


*Dillman (ortada) ve akrobasi grubu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl