Türk market making şirketi Yula Labs’ın CEO’su Güleçyüz: Tahtalarda bambaşka savaşlar dönüyor

Teknoloji ve finansın kesişim noktası olan kripto para dünyası, her geçen gün yeni fırsatlar ve zorluklarla dolu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu dinamik alanda var olmanın ve başarılı olmanın yolu, yenilikçi düşünmek, doğru çözümler üretmek ve müşterilerin ihtiyacını derinlemesine anlamaktan geçiyor. Yula Labs, kripto para projelerine market making (piyasa yapıcılığı), pazarlama ve iş geliştirme alanlarında destek sunan bir FinTech şirketi olarak bu ihtiyacı karşılamaya odaklanmış durumda. Kurucularının üretme arzusu, Yula Labs’ı farklı kılan etmenlerden yalnızca biri. Kurucu ortağı ve CEO’su Yasemin Güleçyüz ile gerçekleştirdiğimiz bu özel röportajda, Yula Labs’ın kuruluş hikayesinden, sunduğu çözümlere, pazarlama stratejilerinden iş geliştirme süreçlerine kadar birçok konuyu ele alıyoruz. Güleçyüz’ün tecrübeleri ve bakış açısı, kripto para dünyasında bir şeyler üretmek isteyen girişimciler için ilham kaynağı ve markalar için de yol gösterici olabilir. Şimdi, Yula Labs’ın dünyasına birlikte dalalım ve bu heyecan verici sektörde nasıl fark yarattıklarını keşfedelim.

“Yanlış çözümleri görerek ‘bu süreç böyle yürümemeli’ diyorduk”

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Yula Labs nasıl kuruldu, hikayesi nedir?

Ben Yasemin Güleçyüz. Aslen pazarlama stratejistiyim, 10+ yıl boyunca çeşitli kurumsal şirketlerin pazarlama ekiplerini yönettim ve pazarlama stratejilerini geliştirdim. Kariyerimin son 6 yılında kripto para piyasasında dirsek çürüttüm. 1,5 yıldır da Yula Labs bünyesindeki partner firmalarımıza çözümler sunan bir ekibin parçasıyım.

Yula Labs’in kuruluşuna gelecek olursak, Yula’nın hikayesi aslında kripto para piyasasında bir şeyler üretmek isteyen 3 huzursuz kişinin bir araya gelmesiyle oluştu. Kurumsal şirketlerde konforlu çalışma ortamlarında üst düzey yöneticilik yapan kişilerdik fakat üretme isteği tabiri caizse bizi rahat bırakmıyordu. Bir de piyasayı sürekli okuyan, öğrenmeye çalışan, araştıran kişilerdik ve işimiz gereği pek çok kripto para projesi ve sektörün üreticileriyle iletişim halindeydik. Bazı ihtiyaçlar için sunulan yanlış çözümleri görerek “bir dakika bu süreç aslında böyle yürümemeli” dediğimiz pek çok an yaşadık. Doğru çözümün nasıl olmasını gerektiğini de biliyorduk ve “neden doğru olduğunu bildiğimiz çözümleri proje sahipleriyle biz buluşturmayalım” dedik. Yula Labs’i kurduk. Kurulduğumuz ilk gün 3 partnerimiz (müşterimiz) vardı.

Tabii milli duygularla da yola çıkmış olduk, çünkü birazdan bahsedeceğim hizmetleri ülkemizdeki firmalar, ağırlıklı olarak yabancı menşeli firmalardan alıyordu. “Onları anlayan, aynı dili konuşan, aynı zaman diliminde yaşadıkları profesyonellerden neden hizmet almasınlar?” dedik. Global bir pazarda iş yapıyoruz, amacımız her zaman global kitleye ulaşmaktı fakat kendi ülkemizde bu hizmeti vererek başlamak istedik, dediğim gibi milli duygular ile. Yula kelimesi de Göktürk inancında ruhun hareketli versiyonu, rüya gücü anlamına geliyor. Biraz kurucularını ve yola çıkış amacımızı da betimliyor diyebilirim. Biz de partnerlerimize onların hayallerini gerçekleştirmeye aracılık edecek çözümler sunuyoruz, kendimizi ekip içinde “hayalleri gerçekleştirme laboratuvarı” olarak tanımlıyoruz.

“Partnerlerimiz için teknoloji üretiyor, onlar için kullanıyor ve yönetiyoruz”

Yula Labs kripto projelerine nasıl yardımcı oluyor ve sunduğunuz çözümler nelerdir?

Biz bugün en geniş tabiriyle kripto para ve projeleri ve borsalarına market making (piyasa yapıcılığı), pazarlama, iş geliştirme süreçlerinde destek olan bir FinTech şirketiyiz. Partnerlerimiz için ürettiğimiz teknolojileri, bünyemizdeki deneyimli ekipler yine partnerlerimiz için kullanıyor ve yönetiyor.

Market making tarafında, kripto para projelerinin ve borsaların tahtalarının, yatırımcı ve potansiyel yatırımcı için daha çekici ve trade edilebilir hale gelmesi adına çeşitli yazılımlar ile derinlik, hacim ve fiyat eşitliği sağlıyoruz. Organik bir grafik oluşumu ve mükemmele yakın bir tahta için yazılımlarımızı sürekli geliştirdiğimiz stratejilerimizle besliyoruz. Tüm bunları yöneten ve partnerlerimizin tahtalarını 7/24 monitör eden finans uzmanı market maker’larımız ile de tahta güvenliğini elde ediyoruz ve piyasada anlık gelişen durumlar için anbean aksiyon alabiliyoruz. Partnerlerimiz tüm bu süreçler için kendilerine özel market maker’lar ile her an iletişimde olabiliyor, 7/24 ulaşabilecekleri biri Yula Labs tarafında hep var.

Pazarlama ve iş geliştirme noktalarında ise, partnerlerimizin kendilerine özel ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Hızlı, doğru ve sonuç odaklı çözümler üreterek onlar için operatif ve stratejik süreçleri yönetiyoruz. İç ekipleri yoksa bile, tüm pazarlama ve iş geliştirme süreçlerini hepsi sektörün içinden gelen deneyimli ekibimizle yönetebiliyorlar.

“Delist edilmek üzereyken kurtardık”

Yula Labs, projelerin market making süreçlerine nasıl destek sağlıyor? Market making faaliyetleriniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Her partnerin ona özel bir stratejisti ve bir market maker’ı bulunuyor. Onunla sürekli iletişim halinde oluyor, projenin özel bir planı, önemli haber değeri taşıyan bir gelişmesi varsa bunun için ayrıca stratejiler belirleniyor. Tüm bu süreçler için de düzenli raporlamalarla proje sahibinin bilgileri devamlı tazeleniyor ve tüm sürece hakim oluyor.

Market making faaliyetlerimizin reel faydalarını birkaç gün önce yaşadığımız bir durum üzerinden en açık şekilde ifade edebilirim sanırım. Bir partnerimiz, global bir borsa tarafından delist edilmek üzereyken bizimle market making noktasında anlaşma sağladı. Proje sahibi bu borsadan delist edilmeyi göze almıştı ama biz projeyi kurtarabileceğimizi biliyorduk. Kısa zaman içinde delist tehdidi ortadan kalktı ve şu an o proje ilgili borsada başarılı bir şekilde nefes alabiliyor. Hatta daha ötesinde iyi bir market yapısına ulaştı.

“Tahtalarda bambaşka savaşlar dönüyor”

Faaliyet başarımız sadece projelerin iyi bir pazar yerine ulaşması değil, aynı zamanda diğer projelerle rekabet edebilecek ve tercih edilebilecek hale gelmesi oldu. Piyasadaki pek çok üreticinin tahmin edebileceği gibi tahtalarda bambaşka savaşlar dönüyor. Bu bahsettiğim konuya benzer pek çok vakayı kısa zaman döngüleri içerisinde çok rahat deneyimleyebiliyoruz. İyi bir market maker, profesyonel bir tahta yapısı oluştururken, stratejileri ve yazılımlarını bu gibi kriz durumları için de geliştirebilmiş olmalı. Bu, uzun yıllara dayanan deneyim ve finansal içgörü gerektiriyor.

Projelerin borsalarda listelenmesine nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Projelerin talepleri doğrultusunda, onlar için uygun borsa araştırmasını yapıp kendilerine bir rapor sunuyoruz. Projenin market cap’i, komünitesi, gelecek potansiyeli ve bugünkü konjonktürü gibi uzayan bir filtre ile borsa seçimi yapılıyor. Uygun şartlar sağlanıyorsa projenin borsa iletişimi ve tüm listeleme süreçlerinin yönetimini projeler adına ekiplerimiz gerçekleştiriyor.

“Hedef kitleyi tanımak ve yaratıcı olmak zorundasınız”

Kripto projeleri için etkili pazarlama stratejileri nelerdir? Yula Labs olarak projelerin pazarlama süreçlerinde neler yapıyorsunuz?

Burada öncelikle etkili pazarlama için genel bir çerçeve çizelim. Bugün sadece kripto para değil bir oto lastiği veya telefon kılıfı için dahi pazarlama yapıyor olsanız, hedef kitleyi tanımak ve yaratıcı olmak zorundasınız. Kripto para piyasasında bu durum daha da önemli hale geliyor çünkü kripto para yatırımcısının geleneksel finans yatırımcısından dahi taban taban zıt alışkanlıkları mevcut. Üzülerek söylüyorum ki ağırlıklı olarak hala erkek egemen bir kitlemiz var ve bu kitle özellikle yetişkin gençlerden oluştuğu için, sıra dışı olanı görmek istiyor ve çok çabuk tüketiyor. Pazarlamacıların da bu alanda fikir inşa ederken, hızlı, üretken, çözüm odaklı ve yaratıcı olması gerek.

“En iyi pazarlamacı mutlu müşteridir”

Bana sorarsanız en iyi pazarlamacı mutlu müşteridir. Özellikle “kripto para projelerinin taşıyıcı kolonlarından biri ne?” derseniz, “güçlü ve tutkulu bir topluluk” derim. Biz projelerimizde öncelikle o projede kendinden bir parça bulabilecek, bağ kuracak kişileri bir araya getirip topluluklar oluşturuyoruz. Bu topluluğun desteği, talepleri her zaman ön planda oluyor ve dikkate alınıyor. Onlar aynı zamanda projenin hissedarları da oldukları için, düşünceleri son derece önemli. Projenin öne çıkanlarını, alternatiflerinden farklarını, olumlu yanlarını pazarlama süreçlerimizde kullanarak, topluluğun da gücüyle özellikle sosyal medya üzerinde hakkında konuşulan, olumlu deneyimlerin paylaşıldığı bir ortam yaratıyoruz. Dediğim gibi mutlu müşteri sayısını artırdığınız zaman, en güzel WHOM’u yakalamış oluyorsunuz.

“Piyasa yapıcılığın çok daha ötesinde bir çalışma yapımız var”

Yula Labs’ın iş geliştirme süreci hakkında bilgi alabilir miyiz? Projelerin büyümesine nasıl katkı sağlıyorsunuz ve işbirlikleri kurmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Profesyonel çalışma hayatında borsalarda yer alırken, birçok projenin neye ihtiyaç duyduğunu, aynı zamanda borsanın ve kullanıcıların projelerden beklentisini tecrübe ettiğimiz için iş geliştirme sürecinde kendi aramızda birçok fikir üzerine tartışıyoruz. Sadece bununla kalmayıp rakiplerimizin neler yaptığına da bakıyoruz. Bizim temel olarak rakiplerden eksiğimiz olmayacağı gibi “bunun üzerine ne yapabiliriz?” diye kendimizi ve ekibimizi iş geliştirme faaliyetlerinde bir bütün olarak ilerletiyoruz. Bu gelişme sürecini sadece kendi içimizde tutmuyoruz tabii ki bizimle devam eden projelerin gelişme sürecinde de katkılarda bulunuyoruz. Yani market maker’lığın çok daha ötesinde bir çalışma yapımız mevcut.

“Trendleri, ihtiyaçlara göre şekillendirme konusunda hızlı ve proaktif davranıyoruz”

Kripto sektörü hızla değişiyor. Yula Labs olarak gelecekteki trendleri ve projeler için fırsatları nasıl takip ediyorsunuz?

Yula Labs genç ve dinamik bir ekipten oluşuyor, küçük bir ekiple yaratıcı ve etkili işler ürettiğimize inanıyoruz. Hepsi sektörde belli bir deneyim ve geçmişe sahip ekip arkadaşlarımız, partnerlerimizle aralarında oluşan güçlü bağ ile çözümler üreterek, piyasadaki trendleri projelerine entegre etmelerine yardımcı oluyorlar. Hepimiz hem global hem yerel piyasa gündemini aktif olarak takip ettiğimiz için trendleri partnerlerimizin ihtiyaçlarına göre şekillendirme konusunda çok hızlı ve proaktif davranabiliyoruz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl