WhaleFarm Token, 2.3 milyon dolarlık ‘rug pull’ sonrası %99 düştü

Kripto para ve DeFi evreninde bir dolandırıcılık olayı daha yaşandı. Tamamen anonim bir ekiple çalışan ve yatırımcılarına yüksek gelirler vadeden WhaleFarm adlı bir projenin yöneticileri 2.3 milyon dolarlık fon ile kayıplara karıştılar.

Geçtiğimiz günlerde ‘farming’ özelliğini başlatan ve yatırımcılarına çok yüksek gelirler öneren DeFi projesi WhaleFarm yatırımcılarından 2.3 milyon dolar çaldı. Projenin kendi token’ı da dakikalar içinde yaklaşık 220 dolardan, yüzde 100’e yakın değer kaybederek sıfır seviyesine (0.20 dolar) indi.

Yıllık yüzde 7 milyon faiz

Haziran ayı başlarında start verilen proje, içinde BNB, BUSD, USDT, BTC, ETH, ADA, DOT ve LINK’in olduğu kripto paralara yaklaşık yüzde 7 milyonluk faiz vadediyordu (%7 milyon 217 bin 848). Yatırımcılar, projenin vadettiği rakamlara tam olarak inanmasalar da kısa süredeki yükseliş dikkat çekti. Projenin kendi token’ı WhaleFarm Token da bu yükselişe ayak uydurdu. Ancak kısa süre sonra, DeFi endüstrisinde inanması güç yüksek gelirler vadeden birçok projede olduğu gibi WhaleFarm’ın da bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı.

Ekip tamamen anonim olunca…

Aslında proje dolandırıcılık olduğu konusundaki sinyalleri çok net bir şekilde gösteriyordu. Proje ekibi anonimdi. Kimsenin gerçek kimliği ortada değildi. 2.3 milyon dolarlık fonların projeden çekilmesinin ardından, takım Twitter sayfasını ve Telegram grubunu da kapattı.

TITAN da sıfırlanmıştı

Bu olay, DeFi sektöründe TITAN’da yaşananlar henüz tazeyken meydana geldi. Birkaç hafta önce bir dönem 2 milyar doların üzerinde kilitli varlık değeri bulunan Iron Finance’in token’ı TITAN, panik satışları sonrasında çok ciddi bir düşüşle 65 dolardan neredeyse sıfır dolara inmişti. Bu düşüşün Polygon zincirinde TITAN/DAI havuzunun tek likidite sağlayıcısının Mark Cuban olduğu düşüncesinin yayılmasıyla yaşandığı belirtiliyor

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl