Zcash Nedir? ZEC Coin Geleceği ve Projesi

Gizlilik odaklı kripto para birimleri yatırımcılar tarafından her dönem ilgi görmüş ve benimsenmiştir. Yükselişleriyle dikkat çeken bu coinler arama motorlarında aratılıyor. Bunlardan biri de Zcash‘tir. Kullanıcılar, Zcash nedir, projesi nedir, amacı nedir, nereden alınır gibi sorgular yaparak en sağlıklı bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Uzmancoin olarak Zcash’e dair anahtar bilgileri sizinle bu içerikte paylaşacağız.

Zcash Nedir?


ZCash nedir sorusunu basitçe yanıtlayacak olursak; Zcash, 2016 yılında bir grup bilim insanının Bitcoin‘e benzer ancak bazı ek özelliklere sahip bir kripto para birimi oluşturmak istediğine karar vermesiyle ortaya çıktı. Gelişmiş kullanıcı güvenliği ve anonimlik ile Bitcoin blok zincirinin bir çatalını geliştirdiler. Bilim adamları ilk olarak, ilk piyasaya sürülmesinden çok kısa bir süre sonra Zerocash haline gelen Zerocoin’i icat etti. Sonunda, kripto para biriminin adı ZCash olarak değiştirildi. Zcash, Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla kullanıcılarına gelişmiş gizlilik sağlamak için kriptografiyi kullanmayı amaçlayan bir kripto para birimidir. Zcash, Bitcoin’in kod tabanına dayanmaktadır. 21 milyon adetlik sabit toplam arz gibi birçok benzerliği paylaşıyor. 

Zcash, işlemleri korumak için sıfır bilgi kanıtlarını (ZKP’ler) kullanan ve bir işlemin içeriğini halka açık bir blok zincirinde bile gizli yapan, gizlilik odaklı, blok zinciri tabanlı bir ödeme ağıdır. Zerocash protokolünden doğan Zcash, 2016 yılında Bitcoin blok zincirinden çatallanmıştır. Yerel tokeni ZCash, token kısaltması için ZEC’i kullanıyor.

ZKP’ler, 1980 yılına dayanan bir kriptografik tekniğin ürünüdür. İki tarafın, bu bilgilerle ilgili temel verileri paylaşmadan bilgileri birbirleriyle doğrulamasına izin verir. Örneğin, gerçek doğum tarihinizi (veya ehliyetiniz gibi bazı kimlik formlarının içerebileceği diğer yabancı bilgileri) açıklamak zorunda kalmadan 21 yaşından büyük olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Bu kriptografik gelişme, temelde korumalı Zcash işlemlerinin blok zincirinde tamamen şifrelenmesine izin verirken, işlemin ağın fikir birliği tarafından geçerli olarak doğrulanmasına izin verir. 

Zcash nedir
Zcash nedir

Zcash iki farklı adres yöntemini kullanır:

Şeffaf adresler: Şeffaf adresler veya t-adresleri olan işlemler, Bitcoin’in yapabildiği gibi Zcash blok zincirinde izlenebilir.

Korumalı adresler: Korumalı adresler veya z-adresleri şifrelenir, yani blok zincirindeki verileri göremezsiniz, bu nedenle onlara gönderilen işlemler veya z-adreslerinin tuttuğu fon miktarı görünmez.

Bir t-adresi bir z-adresine para gönderirse, gözlemciler nereye gittiklerini söyleyemezler. Bir z-adresi başka bir z-adresine bir işlem gönderirse, işlem tamamen meraklı gözlerden korunur ve piyasadaki en özel ve güvenli seçeneklerden birini sunar.

Zcash projesi nedir
Zcash projesi nedir

Zcash Projesinin Amacı Nedir?


ZCash projesinin amacı temel olarak gizlilik sağlamaktır. Proje, verimli, güvenli ve anonim olacak şekilde tasarlanmıştır. ZCash’in arkasındaki geliştiriciler, yasal gerekliliklere uymayı da teşvik ediyor. Ek olarak, ZCash kullandığınızda tam şeffaflığı seçebilirsiniz, bu durumda şeffaflığı, transferler gerçekleştirilirken Bitcoin’in şeffaflığına benzerdir. Piyasanın en önemli gizlilik odaklı kripto para birimlerinden biri olan Zcash (ZEC), kullanıcılara işlem yaparken isteğe bağlı anonimlik sunmak için kriptografideki ilerlemelerden yararlanır. Zcash, güçlü bilim üzerine kurulmuş, gizliliği koruyan bir kripto paradır. Zcash ile insanlar düşük ücretlerle verimli ve güvenli bir şekilde işlem yapabilirler. Proje, kişilerin denetim veya mevzuata uygunluk için adres ve işlem bilgilerini seçici olarak paylaşmasına izin verirken işlemlerin gizli kalmasını sağlar.

Zcash’ten önce, kripto para birimleri çoğunlukla Bitcoin (BTC) gibi “takma ad” olacak şekilde tasarlandı, yani kullanıcıların değiş tokuş ettiği miktar, fon gönderdikleri adresler ve fon aldıkları adresler hakkındaki veriler her zaman herkesin görmesi için blok zincirine kaydedildi.

2016 yılında piyasaya sürülen Zcash, blok zincirinde depolanan işlem ve adres verilerini şifrelemek için tasarlanmış “korumalı adresler” sunarak daha yüksek düzeyde gizlilik sundu. 

2016’daki çatallanmasından bu yana Zcash, sunduğu temel hizmetleri yinelemeye ve genişletmeye devam etti. Son birkaç yıldaki bazı büyük gelişmeler arasında ZKP’lerin “güvenilmez özyinelemeli” bir versiyonu olan Halo’yu aktifleştirdi, 2020’de açık kaynaklı, korumalı ilk, tamamen işlevsel bir Zcash cüzdanı piyasaya sürüldü ve yine 2020’de Shielded Coinbase ve FlyClient desteği ekleyen Heartwood Network Upgrade aktivasyonu yapıldı.

ZCash madenciliği nasıl yapılır
ZCash madenciliği nasıl yapılır

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?


Zcash madenciliği nasıl yapılır sorgusu da kullanıcıların merak ettikleri arasında yer alıyor. Proof of Work konsensüs mekanizmasını kullanan ZCash’te, aynı Bitcoin gibi kişisel bilgisayarlarla madencilik yapılabiliyor. Zcash’in 13,7 milyonu dolaşımda olmak üzere maksimum 21 milyon coin arzına sahiptir. Dolaşımda 21 milyon ZCash olduğunda, aynı Bitcoin gibi artık madenciliği yapılamaz ve bunları yalnızca bir borsada veya bir kişiden satın alarak elde edebilirsiniz.

Zcash Geleceği


Zcash’in Halo ve Halo 2 geliştirmeleri, gizlilik kripto parasının en belirgin eleştirilerinden bazılarını ele alması için en iyi fırsatı sunuyor. Ancak, özel kripto paraların borsalar tarafından listeden çıkarılma potansiyeli azalıyor gibi görünmüyor. Ancak, gizlilik coinleri ve Dash gibi etiketi ve korumaları neredeyse tamamen terk eden önceki yarışmacılar söz konusu olduğunda, Zcash kesinlikle en iyi gizlilik koinlerinin konuşmasındadır ve bu şekilde ilerlemeye devam edecektir.

Zcash geleceği
Zcash geleceği

Zcash Kime Ait?


ZCash, orijinal Bitcoin kod tabanından çatallanmıştır. 2014 yılında Eli Ben-Sasson, Alessandro Chiesa, Christina Garman, Matthew Green, Ian Miers, Eran Tromer ve Madars Virza gibi geliştiriciler tarafından meydana getirilen Zcash bu geliştiricilerce, Bitcoin’in blok zinciri aracılığıyla işlemlerin takip edilme biçiminde güvenlik açıkları olduğuna inanıyorlardı.

Sonrasında Zcash, Electric Coin Company ve Zcash Foundation tarafından geliştirilmeye devam etmeye başladı. Öte yandan Electric Coin Company’nin CEO’su Zooko Wilcox’tur.

ZCash Nereden ve Nasıl Alınır?


Piyasanın en eski kripto paralarından olan Zcash hemen hemen bütün kripto para platformlarında işlem görüyor. Binance, Coinbase, Huobi, Bitfinex, Kraken, Gemini, Bybit ve KuCoin gibi başlıca borsalardan USDT, BTC, ETH pariteleriyle alınıp satılabiliyor.

Zcash Binance
Zcash Binance
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl