ZCoin’in kurucusu, Tayland hükümetinin hedef tahtasında

ZCoin'in kurucusu, Google hesabının Tayland hükümetinin desteklediği bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmeye çalışıldığını söyledi.

Gizlilik odaklı kripto para ZCoin‘in kurucusu Poramin Insom, Google hesabının Tayvan hükümeti tarafından desteklenen saldırganlar tarafından ele geçirilmeye çalışıldığını iddia etti.

Insom, konuyla ilgili olarak Facebook hesabında yaptığı paylaşımda Google’dan gelen “Devlet destekli saldırganlar şifrenizi çalmayı deniyor olabilir” uyarısının bir ekran görüntüsüne yer verdi.

Tayland, 2014 yılında iktidarı ele geçiren güçlü bir kraliyet ailesi ve askeri cunta tarafından yönetiliyor. Ülkede muhalifler baskı altında yaşıyor ve iktidara aykırı seslere müsamaha gösterilmiyor.

2018 yılında Taylandlı bir rap topluluğu, “Diktatörlüğe Karşı Rap” adında hükümet politikalarını eleştiren bir parça yayınlamıştı. Youtube’da yayınlanan parça, hızla yayıldı ve birkaç ay içinde 50 milyon görüntülenmeyi aştı. Ülkenin ulusal polis şefi yardımcısı Srivara Ransibrahmanakul, “Diktatörlüğe Karşı Rap” şarkısının arkasındaki sanatçıların yargılanabileceğini belirten bir açıklama yapmıştı. Tayland hükümetinin söz konusu videonun Youtube’dan kaldırılması için Google’la temasa geçtiği söylenmişti.

Tüm bunlar olurken kim olduğu bilinmeyen biri, “Diktatörlüğe Karşı Rap” şarkısının ZCoin blok zinciri üzerinde bir IPFS linki kullanarak silinemez bir kopyasını kaydetti. Bu eylem, dünya çapında manşetlere taşındı, çünkü ilk kez Tayland hükümetinin sansür konusunda eli kolu bağlandı. Zerocoin protokolü tabanlı ZCoin’in kurucusu olan Insom da böylece kaçınılmaz olarak Tayland yetkililerinin dikkatini çeken bir kişi haline geldi.

Google’ın “Hükümet destekli hacker’lar” alarmı

Google, hükümet tarafından desteklenen bilgisayar korsanlarından saldırı olabileceğine ilişkin uyarıları 2012 yılından beri gönderiyor.

Uyarı metninde şu ifadeler yazıyor:

“Devlet destekli saldırganlar şifrenizi çalmayı deniyor olabilir

Bunun yanlış bir alarm olma ihtimali var ancak devlet destekli saldırganların şifrenizi ele geçirmeye çalıştığını tespit ettiğimize inanıyoruz. Bu Gmail kullanıcılarının %0.1’inden azının karşılaştığı bir şey. İpucumuzun ne olduğunu açıklayamıyoruz çünkü saldırganlar ipucumuzu öğrenecek ve taktiklerini değiştirecek, hesabınızı kullanarak bazı hamleler gerçekleştirecek veya verilerinize erişecekler. Güvenliğinizi artırmak için şu anki ayarlarınızı değiştirmenizi öneriyoruz.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl