Binance eski CEO’su CZ’nin kararı ertelendi: Sebep belli değil

ABD'de açılan davalar nedeniyle Binance CEO'luğunu bırakmak zorunda kalan Changpeng Zhao hakkındaki para aklama iddialarıyla ilgili verilecek olan son karar 30 Nisan'a kadar ertelendi. Cezai hükmün ertelenmesi kararını veren Seattle mahkemesi ise konu hakkında bir sebep henüz öne sürmedi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın bu sene Binance ve onun eski CEO’su olan CZ’ye karşı açtığı davalardaki suçlamalardan biri olan “kara para aklanmasının önlenmesi” konusundaki son karar günü mahkeme tarafından ertelenedi. Cezai hükmün 30 Nisan’a kadar ertelendiği belirtilirken Seattle mahkemesinden ise konuyla ilgili bir sebep belirtilmedi.

Açıklama yok

Haberi ABD medyasından CNBC mahkeme kayıtlarına dayandırarak verirken, ne Adalet Bakanlığı’ndan ne de Zhao’nun avukatı olan William Burck’tan konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Zhao hakkındaki para aklama suçlamalarıyla ilgili kararın 23 Şubat günü verilmesi gerekiyordu.

Savcılar daha fazla ceza istiyor

ABD’de federal yasalar Zhao’nun işlediği iddia edilen suçlardan ötürü en fazla 18 aylık bir hapis cezası verilmesine hükmediyor ancak dava savcılarının ise bu süreden daha fazlasını talep ettiği belirtiliyor.

CZ, 21 Kasım günü kendisi hakkında, “kara para aklanmasının önlenmesi konusunda etkin bir program sürdürmeme” suçlamasını kabul etmişti. Bu kararından sonra Binance CEO’luğunu da bırakan CZ, 50 milyon dolar da ceza ödemişti. Binance’in ödediği ceza ise tarihe geçecek bir rakam olan 4.3 milyar dolar olmuştu.

Bilindiği üzere Zhao’nun oturum izni bulunan Dubai’ye gitmesi ve ABD’den çıkış yapmasına hakim tarafından izin verilmemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl