Ana ağ açılışına yaklaşan Zilliqa, Testnet v3.0’ü piyasaya sürdü

Zilliqa, 30 Ocak 2019'daki ana ağ açılışından önce onunla aynı özeliklere sahip Testnet v3.0'ı piyasaya sürdü. Bu sürüm, ağ, işlem ve akıllı sözleşme paylaşımını gerçekleştiren dünyadaki ilk testnet olma özelliğine sahip.

Zilliqa, 30 Ocak 2019’da açılış lansmanını yapacakları mainnet (ana ağ) ile aynı özelliklere sahip “Mao Shan Wang” kod adlı Testnet v3.0’ü piyasaya sundu.

Testnet v3.0

138 milyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük 37. kripto parası ünvanına sahip Zilliqa, (ZIL) piyasaya girmesinden bu yana 1.5 yıl geçmesine rağmen henüz ana ağını piyasaya sürmedi. Yol haritasına göre, ana ağın açılışı Aralık 2018 ile Ocak 2019 arasında düşünülüyor.

Proje ekibi şimdilik Testnet 1 ve Testnet 2 sürümlerini başlattı. Şimdi de ana ağın açılışına 2 ay gibi kısa bir zaman kala Testnet v3.0 versiyonunu piyasaya sürdüler.

Kod adı “Mao Shan Wang” olan Testnet v3 ağı, işlem ve akıllı sözleşme paylaşımını gerçekleştiren dünyadaki ilk testnet olma özelliğine sahip.

Güvenlik sorunlarını ele alan ve denetim mekanizmalarıyla birlikte uygulama mekanizmalarını barındıran bu testnet, 30 Ocak 2019’da lansmanı yapılacak ana ağ ile aynı özelliklere sahip.

Zilliqa CEO’su Xinshu Dong, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Testnet v3.0, ağ genelinde Scilla’nın (akıllı sözleşme dili) tam ölçekli bir uygulaması ve akıllı sözleşme paylaşımına ilişkin bir çözüm yolu. Yaklaşan ana ağımızın temel özelliklerinin daha geniş çapta kamuya açık olarak test edilmesini sağlıyor. Ayrıca bu, bizim için 30 Ocak’taki ana ağ açılışına giden yolda bir kilometre taşı oldu.”

Dong ayrıca, bu testnet sürümünün çok daha çevre dostu ve uygun maliyetli madenciliğe imkan sağladığını belirtiyor. Ayrıca, bu sürüm, madencilerin konsensüs protokolüne katkılarıyla doğru orantılı olarak ödüllendirilmeleriyle alakalı yeni bir teşvik mekanizmasını da içeriyor.

Bu sürümle birlikte, geliştiriciler tarafından Scilla diline çok sayıda yeni özellik, araç ve çekirdek protokolü eklendi.

CoinMarketCap verilerine göre, Zilliqa şu anda 0.0185$ civarında seyrediyor. Ayrıca gün içinde %6’lık bir yükseliş yaşamış durumda.

Haber: CoinGape

→UZMANLAR UYARDI: YENİ BİR KRİPTO PARA VİRÜSÜ EVRİM GEÇİREREK YAYILIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl