Zilliqa nedir ve Zilliqa nasıl alınır? Detaylı kripto rehber

Lineer ölçeklendirmeye olanak tanıyan sharding'i uygulamak için tasarlanan ilk halka açık Blockchain olan Zilliqa nedir ve Zilliqa nasıl alınır? Detaylı kripto rehber.

Günümüzde pek çok farklı Blockchain platformunun ortaya çıkması ile birlikte, hepsini takip etmek neredeyse imkansız bir hale geldi.

Zilliqa ise, işlem hacmine ve sharding’e odaklanan, çok dikkat çekici bir platform. Bu projenin iki yıldan fazla bir süredir nasıl gelişme gösterdiği düşünülürse, beklentiler oldukça yüksek. Projeye aynı zamanda dünya çapında çeşitli şirketler ilgi gösteriyor. Peki beklentinin bu kadar yüksek olduğu Zilliqa nedir ve Zilliqa nasıl alınır? İşte Zilliqa hakkında merak edilenler.

Zilliqa nedir?

Zilliqa, Blockchain’de lineer ölçeklendirmeye olanak tanıyan sharding’i uygulamak için tasarlanan ilk halka açık Blockchain.

Ölçeklenebilirlik mevcut Blockchain teknolojileri için Bitcoin ve Ethereum’da dahil olmak üzere ortak ve büyük bir sorun.

Singapur merkezli proje, Blockchain teknolojisine yönelik ölçeklenebilirlik problemlerine çözüm getirmeyi vaat ediyor.

Zilliqa temel olarak bir Blockchain’in konsensüse varma şeklini değiştiriyor. Sharding çözümü ağın büyüklüğü ile ölçeklendiriliyor. Teorik olarak, Zilliqa’nın saniye başına işleyebileceği işlem sayısının bir sınırı yok. Bununla birlikte, pratik olarak, ağdaki düğüm sayısına bağlı bir şekilde Zilliqa, onlarca veya yüz binlerce işlemi saniyede işleyebilir.

Sharding’e odaklanan ve halka açık bir Blockchain olan Zilliqa, aslında, dünyadaki diğer Blockchain’lere oranla daha yüksek işlem oranları elde etmek için bu konuya çeşitli süreçler ve protokoller getiriyor. Geliştiriciler Zilliqa’nın bu çözümü kullanan insanların ihtiyaçlarına bağlı olarak büyüklük sıralarıyla ölçeklenebileceğini iddia ediyorlar. Bu oldukça iddialı bir hedef, ancak elde edilmesi tamamen imkânsız değil.

Zilliqa ayrıca akıllı sözleşmeleri desteklemeyi de vaat ediyor. Akıllı sözleşmeleri Sharded ağında çalıştırmak Zilliqa için büyük bir teknik zorluk.

Zilliqa’nın kripto para birimi ZIL’in değeri şu anda Coinmarketcap’e göre 0,113 dolar seviyesinde yer alıyor.

Zilliqa nasıl alınır?

ZIL’ı düşük komisyon ücretleri ve stabil altyapısıyla kısa zamanda popüler bir borsa haline gelen Binance‘i kullanarak alabilirsiniz.

Binance kayıt linki üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra ZIL alabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli:

1- Binance’de bulunan hesabınıza Bitcoin gönderin. Bunun için sayfanın sağ üst kısmında yer alan Funds bağlantısının üzerine gelerek Deposits&Withdrawals‘a tıklayın.

2- Açılan sayfada yer alan arama kutucuğuna BTC yazarak Bitcoin’i bulun ve hemen yanında yer alan Deposit‘e tıklayın.

3- Burada sizin için oluşturan cüzdan adresinizi kopyalayın ve Bitcoin’lerinizin bulunduğu borsa ya da cüzdan üzerinden bu adrese Bitcoin gönderin. Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza 15 dakika içinde geçecektir.

4- Bitcoin’leriniz hesaba geçtiyse Binance logosunun yanında yer alan Exchange bağlantısı üzerinden Basic‘i tıklayın.

5- Açılan sayfada ZIL/BTC çiftini bularak tıklayın. Ardından grafiğin altında yer alan Buy bölümünden satın alımınızı gerçekleştirin. Burada yer alan Price bölümüne almak istediğiniz fiyatı, Amount bölümüne ise almak istediğiniz ZIL miktarını girin ve Buy ZIL’a basın. Daha kolay bir şekilde satın almak isterseniz Market sekmesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl